Haber Detayı
17 Ocak 2018 - Çarşamba 11:06 Bu haber 1351 kez okundu
 
“Aşı Çocuklarımızı Koruyan En Etkili ve Ucuz Yöntemdir”
Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Önder Kılıçarslan, bebek ve çocuk sağlığında önemli bir faktör olan aşı ve aşının yararları hakkında açıklamalarda bulundu.
Yaşam&Sağlık Haberi


Aşılamayı temiz su kullanımından sonra insan hayatına kazandırılmış en önemli ve en değerli toplum sağlığı aracı olarak nitelendiren Yrd. Doç. Dr. Kılıçarslan; aşılama ile bebek ve çocuklarda korunabilir hastalıkların ortaya çıkmasının engellendiğini, bu hastalıklardan kaynaklanan ölüm, sakatlık, iş ve okul gücü kayıplarının önlenerek tüm toplumun sağlığının korumasının amaçlandığını vurguladı. Günümüz şartlarında çocukları hastalıklardan ve hastalıklara bağlı oluşabilecek sorunlardan koruyan en etkili ve ucuz yöntemin aşı olduğunu dile getiren Kılıçarslan; aşılama ile dünya genelinde yılda 3 milyon çocuğun hayatının kurtulduğu, 2 milyon çocuğun ise aşılanamadığından dolayı ölümcül hastalıklarla karşı karşıya kalabildiğini ifade etti.

“Rutin ya da Özel Aşıların Hepsi Çocuklarımıza Yapılmalı”

Ülkemiz için rutin aşı takvimi adı altında, yeni doğan döneminden itibaren hepatit B, tüberküloz (verem), difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, menenjit, zatüre, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit A ve suçiçeği aşısı olmak üzere 13 hastalığa karşı aşı uygulaması yapıldığı bilgisini veren Yrd. Doç. Dr. Önder Kılıçarslan; bunların yanı sıra bazı hastalıklara karşı, halkımızın kendi imkanları ile temin edebilecekleri özel aşılar olduğunu ifade etti. Her aşının etkisinin güçlü olabilmesi ve hastalıktan koruyabilmesi için uygun aşılama zamanları ve sürelerinin Sağlık Bakanlığı’nca belirlediğini kaydeden öğretim üyemiz, rutin veya özel aşıların hepsinin yapılması yönünde açıklamada bulundu.

Aşıların, 4 fazdan oluşan uzun araştırmalar sonucu kullanıma sunulduğuna dikkat çeken ve aşıların piyasaya sürüldükten sonra istenmeyen etkiler açısından yakından takip edildiğini dile getiren Kılıçarslan, aşıların yan etkisi olmadığı yönünde açıklama yapmanın ise mümkün olmadığını ifade ederek “Elbette ki her kimyasal gibi aşıların da bazı yan etkileri vardır. Sıklıkla görülenler; aşı yerinde şişlik, kızarıklık ve ağrıdır. Diğer ciddi yan etkiler ise; hastalığın kendisi ile karşılaştırıldıklarında göz ardı edilebilecek kadar nadir ve hafif görülürler.” şeklinde konuştu.

“Aşıların Faydaları Saymakla Bitmez”

Aşıların faydalarının saymakla bitmeyeceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Önder Kılıçarslan; “Dünyada artık aşı sayesinde çiçek hastalığı yoktur. 1998 yılından itibaren ülkemizde çocuk felci hastalığı saptanmamıştır ve bu konuda ülkemiz sertifika ile onurlandırılmıştır. Yenidoğan tetanozu da artık görünmemektedir. Son yıllarda Avrupa ve Amerika kızamık ile savaşırken uygun aşılanma oranımız sayesinde 2016 yılında sadece 9 kızamık vakası bildirilmiştir. Aşılama ile Rota virüse bağlı ishal ve suçiçeği hastalığı çok hafif geçmekte ve bu hastalıklara bağlı hastane yatış oranları azalmıştır.” diye konuştu. Uygun aşılanma ile zatürre, menenjit, siroz-karaciğer kanseri , karaciğer yetmezliği, siğilrahim ağzı kanseri (HPV) ve birçok ölümcül hastalığın da engellenebildiğini sözlerine ekledi.

 “Kulaktan Dolma Bilgilere Hemen İnanmayın”

 Aşı karşıtlarının ortaya çıktığı ve itibar gördüğü her dönemden sonra ciddi salgınlarla karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Önder Kılıçarslan, açıklamasını; “ Ailelerimiz internetten, sosyal medyadan, televizyondan elde edilen, bilimsellikten uzak kulaktan dolma bilgilere hemen inanmasınlar. Çocuklarımızın sağlığı için, toplumsal sağlımız için bilimsel verilere, aşı konusunda uzmanlaşmış hekimlerimize ve aşılara güvensinler. Özelikle bu konuda çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimlerinin ve aile hekimlerinin doğru, güvenilir ve bilimsel bilgileri halkımıza vereceklerini düşünüyorum. Biz de Düzce Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı olarak; ailelerimize her türlü bilgi ve desteği vereceğimizi, çocuklarımızı sağlam bir gelecekten mahrum bırakmamak adına ailelerimizin ve aşıların yanında yer alacağımızı belirtmek istiyorum.” ifadeleriyle sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı