Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 11:17 Bu haber 84 kez okundu
 
Anne Adayları Bu Habere Dikkat
...
YAŞAM&SAĞLIK Haberi


Özel Düzce Çağsu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayten Aytekin, Düzce TV ekranlarında yayınlanan Sağlık Rehberi programının konuğu oldu. Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken durumları izleyicilerle paylaşan Dr. Aytekin, sigaranın gebelik dönemi ve sonrasındaki kötü etkilerinin de altını çizdi.

Düzce TV ekranlarında yayınlanan, Mehmet İbrahimoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Sağlık Rehberi programının bu haftaki konuğu, Özel Düzce Çağsu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayten Aytekin oldu.

Gebelik döneminde kadınların sıklıkla rastladığı sorunlara değinen Dr. Aytekin, “Hamilelik düşünen bir kadının öncesinde bazı kan testlerinden geçmesi lazım. Folikasit dediğimiz takviye alması lazım. Bu tür destekler ve besinlerle birlikte yola başlanması lazım.

Genelde kadınlarımız evde yaptıkları test ile hamileliğini öğreniyorlar. Anne adaylarının hamile olduğunu öğrendikleri ilk günden bir hekime başvurması ve kan testi yaptırmaları gerekiyor. Çünkü biz kandaki gebelik testinden bu gebelik nasıl bir gebeliktir onu görüyoruz. Rahim içi ve rahim dışı gebelik olmak üzere bu durumları görmemiz gerekiyor. Rahim boşluğuna o gebeliğin yerleştiğini görmemiz lazım. Kalp atışlarını gördükten sonra evet sağlıklı bir gebelik vardır diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Sigaranın gebelik üzerindeki etkisine de dikkat çeken Dr. Aytekin, “Hamilelikte sigara içme asla kabul ettiğimiz bir şey. Hamilelik üzerinde çok kötü bir etkisi var. Sadece gebelik süresinde değil bu problemler. Çocuk herhangi bir yaşa geldiğinde dikkat eksikliği oluyor mesela. Böyle durumlarda anne sigara içmiş mi diye bakılıyor ve içtiği öğreniliyor. Böyle durumlarla da karşılaşılabiliyor. Erken doğuma sebep olabiliyor. Nikotin, uyuşturucu, alkol bunların hepsinin gebelik üzerinde kesinlikle kötü etkileri oluyor. Pasif içicilik diye bir şey de var. Biliyorsunuz pasif içicilerin akciğerleri içen kişiye göre daha kötü durumda olduğunu söylüyor uzmanlar. Doğumdan sonrada bebeğin yanında sigara içilmemeli. Bu insan haklarına da çok aykırı bir şey. Sonuçta o bir bebek. Sen benim yanımda sigara içme diyemez. Ve biz onun haklarını çiğnemiş oluyoruz bu durumda” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Anne, Adayları, Bu, Habere, Dikkat,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı