Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 17:56 Bu haber 272 kez okundu
 
Aylık faturada 19 lira artış
Elektrik Mühendisleri Odası Düzce Temsilciliği elektrik zamları ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada zamla birlikte 4 kişilik bir ailenin asgari aylık faturasının yaklaşık 19 lira arttığı kaydedildi.
EKONOMİ Haberi


 

 Aylık faturada 19 lira artış Elektrik Mühendisileri Odası (EMO), 1 Temmuz itibariyle elektrik fiyatlarına yapılan zamla ilgili bir açıklama yaptı. EMO açıklamasında ‘Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK) Resmi Gazete`de 29 Haziran 2019`da yayımlanan tarife tablolarına göre, 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olmak üzere vergi ve fonlar dahil elektrik fiyatlarının yüzde 15 oranında artırıldığını hatırlattı.  Zamma gerekçe olarak "elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışları" gösterildiği kaydedilerek “Zamla birlikte asgari 230 kilovatsaatlik tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası 123 liradan 142 liraya çıkmıştır’ bilgisine yer verildi.  


EMO’nun açıklamasında zam sonrası duruma da dikkat çekilerek “Odanın tarifeler üzerinden yaptığı incelemeye göre; enerji bedeli ve perakende hizmet bedelini kapsayan perakende enerji bedelleri Nisan 2019`a göre tek terimli alçak gerilim aboneleri için yüzde 17 ile 23 arasında değişen oranlarda arttı. Perakende enerji bedeli konutlarda yüzde 19.61, ticarethanelerde yüzde 18.11, sanayide yüzde 17.63, şehit aileleri ve muharip malul gaziler tarifesinde yüzde 23.89, tarımsal sulamada yüzde 17.82, aydınlatmada yüzde 18.26 zamlandı” şeklinde bilgi verildi.

 

 ŞEHİT AİLELERİNİN FATURASI 23.92 KURUŞA ÇIKTI 
 Açıklamada kayıp ve kaçak, iletim hizmeti ve dağıtım hizmeti bedellerini içeren dağıtım kaleminde ise tüm abone gruplarında yüzde 7.35 oranında artış yapıldığı vurgulanarak “Zamla birlikte faturalara yansıtılan elektrik fiyatları kilovatsaat başına; ticarethanelerde 65.89, aydınlatmada 61.12, tarımsal sulamada 57.99, sanayide 57.18, konutlarda 49.86, şehit aileleri ve muharip malul gazilerde 23.92 kuruşa çıkarken; 42.83 kuruş olan genel aydınlatma bedeli yüzde 2.88 artışla 44.06 kuruş olarak belirlendi” denildi.  

4 KİŞİLİK AİLENİN FATURASINDA 19 LİRA ARTIŞ 
Bir evdeki asgari tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin 230 kilovat saat elektrik harcadığı dikkate alındığında, konutların fon ve vergi kesintileri dahil aylık elektrik faturasının 19 lira artışla 142 liraya çıkacağı dile getirilereke “Açıklamada “Dağıtım firmaları ve enerji sektöründeki ekonomik sıkıntılar konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bankalarla görüşmeler yürütmüş ve enerji fiyatlarının "maliyet bazlı" oluşturulacağını beyan etmiştir. Gerek kur farkı ve gerekse enflasyondan doğan diğer farklar, enerji fiyatlarına yansıtılacaktır” şeklinde açıklama yapıldı.  

“KRİZİN MALİYETİ HALKIN SIRTINA YÜKLENMEMELİ” 
Dövize endeksli olarak borçlanan şirketlerin içinde bulundukları kriz nedeniyle gelecek günlerde yeni zam dalgalarının yaşanabileceği ifade edilerek “Özelleştirmeler, yanlış enerji politikaları ve plansızlığın ülkemizi getirdiği nokta ortadadır. Elektrik fiyatlarındaki artış, önümüzdeki dönemde birçok ürünün fiyatlarına artış olarak yansıyacaktır. Bu durum ise yaşanan krizin daha da derinleşmesine neden olacaktır. Elektrik fiyatlarındaki artışı durdurmak ve krizin maliyetinin halkın sırtına yüklenmesini önlemek için gerekli önlemler alınmalı; özelleştirmelerden vazgeçilmeli ve sermayenin değil, halkın çıkarlarını önceleyen kamusal bir yapı oluşturulmalıdır” denildi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Aylık, faturada, 19, lira, artış,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Dert çekme boşuna hep gül de yaşa. Zulüm yolunda hakkı bul da yaşa. Sonu yokluk imiş madem bu dünyamızın, yok bil kendini özgür ol da yaşa…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı