Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 19:13 Bu haber 220 kez okundu
 
Bakın davulcular bahşiş olarak eskiden neler alırmış
Ramazan ayının geleneksellerinden olan Ramazan Davulcuları, Ramazan ayının 15 olması dolayısıyla kapıları gezerek bahşişlerini topladı. Maniler eşliğinde davul çalarak kapıları çalan davulcular, eski ramazanları özlediklerini ifade ettiler.
Haberi


Ramazan ayının 15 günü geride kaldı. Haliyle Ramazanın geleneksellerinden olan ve sahurda sokak sokak gezerek vatandaşları sahura kaldıran Ramazan Davulkcuları da bahşişlerini toplamak için sokağa döküldü. Kapı kapı gezerek bahşiş toplayan davulcular, tokmaklarını davullara vurarak maniler eşliğinde evlerden bahşişlerini istediler.

Eski ramazanları özlediklerini belirten davulcular, eskiden evlerden mintan, mendil, bol bahşiş aldıklarını belirterek günümüzde insanların bahşiş parasını zor verdiğinden yakındılar. Yıllardır Düzce’de davulculuk yapan Hakan Gür, Ramazan ayının 15’inde ve ramazan bayramında bahşiş topladıklarını belirterek; “Ramazan ayının artık 15’i geldi. Bizde ramazan davulcuları olarak ramazan ayının 15’inde ve ramazan bayramında bahşişlerimizi toplarız. Daha mahallenin başındayız ama henüz siftahımız yok. İlerleyen saatlerde olacak inşallah. Ben Düzce’nin birçok mahallesinin davulculuğunu uzun yıllar yaptım. İnsanlarımızı ramazan deyince davulu, davul deyince ramazanı özdeşleştirerek bizlere farklı bakıyorlar.Hem bu işi yapmaktan zevk alıyoruz hem de ekmeğimizi kazanıyoruz. Ramazanlar eskisi gibi değil. Eskiden gelenekler, görenekler, örf, adetler vardı. Eskiden havlu, çorap, mintanlar, basmalar verilirdi. Onları elimizdeki sırıklara bağlardık. O görüntüler daha başkaydı. Artık o gelenekler kalmadı. Artık her şey biraz daha maddiyata döküldü. Telefonlar çıkınca davula ne gerek var diyenlerde çıktı. Elimizden geldiği kadarıyla ramazanı yaşatmaya gayret gösteriyoruz” dedi.     

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Bakın, davulcular, bahşiş, olarak, eskiden, neler, alırmış,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Resulullah (sav) rüşvet alana da verene de lanet etti.Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı