Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 12:11 Bu haber 669 kez okundu
 
Bu Fuar Düzce’ye Çok Şey Katacak
​Düzce’de ilki düzenlenen Kitap Fuarı kitapçıların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Safir Koleji ve Düzce Belediyesi iş birliği ile düzenlenen kitap fuarı Hafta başından itibaren ziyaretçi akınına uğradı. 16 Haziran Pazar gününe kadar açık kalacak.
Haberi


Düzce’de Safir Koleji ve Düzce Belediyesi öncülüğünde açılan kitap fuarı ziyaretçi akınına uğruyor., Hafta başında resmi olarak açılışı gerçekleştirilen fuar 16 Haziran Pazar gününe kadar açık kalacak. Türkiye’nin bir çok bölgesindeki yayın evleri kitap fuarına katılırken, Düzceli yazar ve şairler de stantlardaki yerlerini aldı.

 

DÜZCE İÇİN BİR FIRSAT

Düzce Safir Koleji Genel Müdürü Dr. Cemil Keskin, ilki düzenlenen kitap fuarının Düzce için bir fırsat olduğunu dile getirerek; “Kitap fuarı 1 haftalık bir fuar. Pazar günü itibari ile gayri resmi, Pazartesi günü itibari ile ise resmi olarak başladı. Kitap fuarındaki amacımız Düzcelileri kitaplarla buluşturmak. Çocuklarımız ve bir çok insan yaz aylarında okuma alışkanlıklarını kaybediyorlar. Biz istedik ki tatil okumayı bırakmak değil. Tatil kitap dostluğunu bırakmak değil. Çocuklarımızın günde en az 1 saat kitap okumaları lazım. Bu açıdan da Düzce’de şimdiye kadar yapılmaya bir şeyi yaptık. Düzce’nin ilk kitap fuarıydı. Düzce Valimiz Dr. Zülkif Dağlı'nın desteğini gördük. Belediye Başkanımız Bakanımız Dr. Faruk Özlü'nün desteğini gördük. Düzce'de böyle bir fırsat yakaladık. Çadırımız kurulur kurulmaz, standlar açılırken bile Düzceliler yoğun ilgi gösterdiler. Özellikle akşam saatlerinde katılım yoğun oluyor. Şimdiye kadar yapılmamıştı. Düzce’nin ihtiyacı vardı, onun için yaptık” dedi.

“GÜNDE EN AZ BİR SAAT KİTAP OKUNMALI”

Keskin, kitap okumanın öneminden bahsederek; “İnsan zihni mükemmel yaratılmıştır, insan spor yaparken kasları gelişir, spor yapmazsa kasları körelir. Tavuklar kümeste beslendiği için uçmayı unutur derler. Çocuklar da kitaptan zevk almayı bir kez olsun tadarak alışkanlık haline gelecektir diye düşünüyorum. Anne babalar evde en azından bir saat elektronik yasağı getirip sadece kitap okuyacağız kitap okuma saati belirlemesi lazım. Çocuk TV karşısında oturduğunda, ya da bilgisayarın başına geçtiğinde kitap görmeli, evin her yerine kitap koymalıyız ki unutmasın okumaya maruz kalsın. Her bir kitap bir yazarın hayat tecrübesini kapsar. Çocuk ne kadar çok kitap okursa, deneme yanılma yolu ile değil, başkalarının edindiği tecrübeleri bedelsiz bir şekilde kazanır çocuklarımız. Problem çözme becerileri ancak kitap okunarak edinmiş tecrübelerdir. Öncelikle çocuklarımıza okuma yazma alışkanlığı kazandırmamız lazım. İşlerimizi kolaylaştırmak için elektronik her zaman hayatımızda olacaktır. Bu iyi birşey ancak bütün hayatımızı televizyon karşısında geçiremeyiz. Günde en az 1 saat okumamız lazım. Bazen ebeveynler amaç bilgi edinmek ekrandan da edinebiliriz diyorlar. Ekrandan edinilen bilgi tembel bilgisidir. Bir hap gibi düşünün. ihtiyaç duyduğunda kolay yönden gel al gel al. Bu beyni tembelliğe iter. Hazır bilgi beyni tembelliğe iter. Biz sürekli yabancıların geliştirdiği bilgilerle yaşamak zorunda kalmayalım. Bunun için kelime haznemizi geliştirelim. Çocuklarımıza balık vermek yerine, balık tutmayı öğretelim. Kişisel yeteneklerini geliştirmesini sağlarız” ifadelerini kullandı.  

“ŞİMDİYE KADAR NEDEN YAPILMADI?”

Düzce’de şimdiye kadar kitap fuarının yapılmamasının eksiklik olduğunu dile getiren Keskin; “Düzce'de sadece Safir koleji öğrencilerine değil bütün öğrencilere ve Düzcelilere böyle bir hizmet sunmak istedik. Düzce'de şimdiye kadar neden böyle bir kitap fuarı yapılmamıştır. Bu önemli bir soru. Bir çok yayın evi de ilk başta buraya gelmek istemedi. Biz buraya yayın evlerini getirmek için ciddi promosyonlar ürettik. Ücretsiz stant konaklama kahvaltı gibi promosyonlar düzenleyip kolejimizden karşıladık. Bir çok yayın evi gelmek istemedi. Düzceli çocuklar anne babalar bu kitap fuarına değer verir ulusal ve uluslararası yayın evleri buraya değer verirlerse, yayın evleri bir sonraki kitap fuarında buraya gelmek için yarışacaklardır. Kitap fuarının hakettiği yere gelmesi lazım. Birincisini yaptığımız fuarın 100.'cüsünü 200.'cüsünü yapabilmek için iltifat etmek gerek ki marifet gelsin” dedi.

 

 

DÜZCE’NİN YAZARLARI DA BU FUARDA

Düzce Şairler yazarlar ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Abdullah Çelebioğlu, 40’a yakın Düzceli şair ve yazarın bu fuar ile biraraya geldiğini söyleyerek; “Düzce’de birincisi düzenlenen kitap fuarı Düzcemiz adına çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bizim Düzceli şair ve yazarlar için bu fuarın ayrı anlamı var. Düzce’nin 40 civarında yazar ve şair bir araya gelip eserleri bir araya geldi. Bugüne kadar Düzce’de böyle bir birliktelik sağlanmadı. Düzce Yazar ve Şairler derneği olarak öncülük yaptık. Düzce’de şiir yazmış herkesin toplamda 51 kişinin şiirlerinin buluştuğu bir kitap oluşturduk. Geçmişten günümüze bir çok şairin şiiri bulunuyor. Bu Fuar gibi bu kitabımız da bir ilk oldu. Herkes inşallah buna ilgi gösterir ve fuarlarımızın devamı gelir umarım. Düzceli yazarlarımızın içinde köylümüz, işçimiz, müdürümüz, amirimiz emeklimiz bir çok şairimiz bu fuara katıldı” dedi.

"Kitaplar Doğaya Zarar Vermez"

Kitapların doğaya zarar vermediğini söyleyen Çelebioğlu; “Kitapta geri dönüşüm mümkün muhtelif yanlış uygulamalar var. Yeşil örtüyü yok etmek, Anadolu içlerinde bazı hayvanlara zarar vermek ağaçları tüketiyor. Bunun yanında kitaplarınki çok masum, Kitapların geri dönüşümleri de var. Ve kitaplar tarihe kalıyor. En azından bir eser kalıyor. Ancak son zamanda yakacak olarak ormana zarar azaldı. Doğalgaz etkili oldu” dedi.

"BU ORGANİZASYON BENİ ÇOK SEVİNDİRDİ"

Gazeteci Yazar Ömer Emecan da Fuarda yer alan isimlerden biri oldu. Emecan fuar ile ilgili yaptığı açıklamada; “Düzce'de böyle bir ilke imza atmak, gerek Safir kolejine gerekse diğer destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Diğer illerin de katılımı sağlanırsa faydalı olur diye düşünüyorum. Ben Sakarya'lıyım. Düzce'de 6-7 yıl bankacılık yaptım. Ulusal ve uluslararası boyutta Türkiye’yi temsil eden bir şairim. Türkiye'nin en yeni çiçeği burnunda illerinden birinde böyle bir organizasyon beni çok sevindirdi. Ben 38 yıldır köşe yazarlığı yapıyorum. basılmış 5 tane kitabım var halen konferanslar veriyorum. Türkiye'de kültürün “Tür”ü türleri yok edildi, sadece “kül”ü kaldı. Okuma alışkanlığı çok yok. Okuyan insanların beraber sohbet edeceği mekanlar yok. O yüzden bu kitap fuarları çok önemli. Okuyan insan olmadığında kültür düzeyi yüksek sohbet de  olmuyor” ifadelerini kullandı.

 

“OKULLAR FUARA DAVET EDİLMELİ”

Oxijen.tv program yapımcısı eğitimci yazar Nurulhüda Ayla Kırıkçılar, fuardan çok memnun olduklarını, ancak fuarın daha çok insana ulaşması gerektiğini ifade ederek; “Düzce adına bu kitap fuarından çok memnunuz. Katılım güzel Bizim istediğimiz okulların davet edilmesi. Ebeveynlerimizin anne babalarımızın eğitimcilerimizin hepsini bekliyoruz. Eğitimci yazarların amacı, aile bireylerini korumak. Bununla ilgili benim kitabımın amacı buydu. Bunun adına yaptığımız çalışmalarımızın hepsi bu yönde. Safir Kolejine Düzce Belediyesine ve Valiliğimize teşekkür ediyorum. Farkında anneler mutlu çocuklar, diyorum” dedi.

Düzce'nin Sesi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, Fuar, Düzce’ye, Çok, Şey, Katacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı