Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 18:55 Bu haber 134 kez okundu
 
Dilber Tavır Almayı Doğru Bulmuyorum
Düzce Barosunun 5 dönem başkanlığını yapan Arabulucu/Avukat Ali Dilber, Türkiye Barolar Birliği’nin Adli Yıl açılış törenine katılma kararını desteklediğini söyledi.
Gündem Haberi


Düzce Barosu’nun 4, 5, 6, 7 ve 8. Dönemlerde başkanlığını yapan Arabulucu /Avukat Ali Dilber, bazı Baroların aksine TBB’nin Adli Yıl açılış törenine katılma kararını desteklediğini söyledi.

Dilber, bu sayede avukatların sorunlarının rahatça anlatılabileceğini ifade ederek “Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl Töreni nedeniyle Yargıtay Birinci Başkanı’nca TBB ve Baro Başkanlarımız davet edilmiştir. İçinde bulunduğumuz dönemde ortada bir yargı sorunu olduğu, savunma sorunu olduğu  dolayısıyla geciken bir adalet sorunu olduğu herkesçe malumdur. Son yıllarda Hukuk Fakülteleri’nin ve kontenjanlarının artışı dolayısıyla Avukat sayısının her beş yılda katlanarak artışına karşılık mesleki faaliyet alanlarının daraltılması ekonomik olarak da Avukatlık mesleğini yapılamaz hale getirmiştir. Üniversite sınavlarında milyonlarca öğrenci arasından ilk beş-on bine girip Hukuk Fakültesini kazanan gençler avukat olduklarında büro açamadıkları gibi asgari ücretle iş dahi bulamamaktadırlar. Avukat olmalarına rağmen öğrenci gibi ailelerinin katkılarıyla ayakta durmaya çalışmaktadırlar.  Yargı’nın zayıf düşmesi Yasama ve Yürütmenin de elini zayıflatır. Savunmanın zayıflaması Karar ve İddia makamını da zayıf kılar. Son açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi sorunlar açısından malumun ilanı olup oradaki çözüm önerilerinin bir an önce uygulamaya geçmesi zorunluluk arz etmektedir. ADİL YARGILANMA, YARGIYA GÜVEN, SAVUNMANIN GÜÇLENDİRİLMESİ ancak ve ancak herkesin taşın altına elini koyarak, herkesin görüş ve katkıları alınarak mümkün olacaktır” dedi.

Tavır almayı doğru bulmuyorum

Dilber, bazı baro başkanlarının aldığı tavrı doğru bulmadığını belirterek “Anayasa’nın 104. Maddesi, “Cumhurbaşkanı Devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’nin birliğini temsil eder; Anayasa’nın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.” diye belirtmektedir. Söz konusu Adli Yıl açılışına Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın TBB Başkanımız da katılacak olup Adli Yıl açılış nedeniyle birer konuşma yapacaklardır. Yargının sorunları ve meslektaşlarımızın sıkıntılarını göz ardı ederek başkaca gerekçeler ileri sürerek kenara çekilmeyi, tavır almayı kendi adıma doğru bulmuyorum. Bu noktada bir avukat, bir önceki Baro Başkanı olarak toplantının nerede yapıldığı, kimlerin katılıp-katılmadığı hususlarına bakmaksızın, törende hukuk ve adalet adına tespit ve çözüm önerilerinin yer alacağı ve sonrasında uygulamaya geçeceği; insan hakları, hukuk devleti hususlarında mesafe alma inancı ile 2019-2020 Adli Yıl Törenine katılımın daha doğru olacağı düşüncesi  ile Türkiye Barolar Birliğinin almış olduğu törene katılım kararını destekliyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Dilber, Tavır, Almayı, Doğru, Bulmuyorum,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."


YILDIRIM BEYAZIT
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı