Haber Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 16:19 Bu haber 141 kez okundu
 
DSMMMO Başkanı Yıldırım: “Beyannameler Ertelenmeli
...
Ekonomi Haberi


Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Cem Yıldırım, Korona Virüs nedeniyle ülkemizde alınan tedbirlerin önemli ve faydalı olacağına inandığını belirterek, benzer tedbirlerin kendi meslek gruplarında da alınması gerektiğine dikkat çekerek, “İçinde bulunduğumuz salgın döneminde mücbir sebep ilanının gerektiği ve Mart ayında verilmesi gereken tüm beyan ve bildirimlerin ertelenmesini talep ediyoruz” dedi.  

   

Düzce SMMM Odası Başkanı Cem Yıldırım, ülkemizde de görülmeye başlanılan Korona Virüse karşı alınan tedbirlere değinerek, yoğun bir dönem içerisinde çalışmaya devam eden muhasebecileri de kapsayacak yeni bir karar yayınlanması gerektiğini ifade etti.

İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda uygulamaya alınmak üzere açıklanan kararların sosyal ve ekonomik açıdan oldukça faydalı olacağını belirten Oda Başkanı Yıldırım, “Korona Virüs pandemisi nedeniyle içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda uygulanmak üzere açıklanan  “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinin sosyal ve ekonomik açıdan sağlayacağı faydaya inanıyor ve destekliyoruz. Bu kapsamda, ekonomik tedbirler arasında yer alan vergisel tedbirleri doğru ancak eksik buluyoruz.

Ülkemizde riskin en yüksek seviyede hissedildiği bugünlerde, tahsil edilecek tüm vergilerin hesaplanmasına temel oluşturan mali belgelerin sağlıklı bir şekilde toplanması, yerinde veya muhasebe bürolarında kayıt edilmesi ve beyannamelerin hazırlanması hem doğru değil hem de imkansızdır!

Tehdit ortadan kalkana kadar evden çıkılmamasının en yetkili makamlar tarafından tavsiye edildiği ve işverenlerin dahi işine gitmekten çekindiği bir ortamda mali müşavirler yaşamları ile sorumlulukları arasında çaresiz bırakılmamalıdır.

Bugün yalnızca kendimiz değil, ailelerimiz, çalışanlarımız ve hizmet sunduğumuz toplumun tüm kesimleri büyük risk altındadır.

Muhasebe meslek mensupları camiası olarak, etkileşim içinde olduğumuz bir milyona yakın insanın yaşam hakkının riske edilmemesi konusunda haklı taleplerimizin  dikkate  alınmasını istiyoruz!” dedi.

Oda Başkanı Yıldırım ayrıca,  ” Konunun önemine binaen durumun tekrar değerlendirilmesini, bu kapsamda; Mart ayı içinde verilmesi gereken KDV 1 - 2, Muhtasar, Muh - SGK, Damga Vergisi, Turizm Katılım Payı, GEKAP gibi tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulü, aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesi, E-Defter beratlarının yüklenme süresinin ertelenmesi, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına tüm serbest meslek mensuplarımızın alınması hususlarında gereğinin yapılmasını acilen bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Editör: Mertcan Esenoğlu
 
Etiketler: DSMMMO, Başkanı, Yıldırım:, “Beyannameler, Ertelenmeli,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı