Haber Detayı
03 Haziran 2019 - Pazartesi 17:04 Bu haber 391 kez okundu
 
Düzce'de bayram namazı saat kaçta?
11 Ayın sultanı Ramazan bugün sona eriyor. Yarın sabah bayram namazına kalkacak olan vatandaşlar, için aradıkları soruların cevaplarını araştırdık.
Haberi


Bayram namazı Düzce’de saat kaçta? Bayram namazı nasıl kılınır? ve Bayram namazı kaç rekattır? Bayram namazı ile ilgili olarak merak edilen soruların cevapları haberimizde. Düzce ve ilçeleri için bayran namazı saatleri

Düzce Ramazan Bayramı Saati: 06.05

Akçakoca: 06.05

Çilimli: 06.05

Cumayeri: 06.06

Gölyaka: 06.06

Gümüşova: 06.06

Kaynaşlı: 06.05

Yığılca: 06.04

Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

Bayramlarda camileri dolduran cemaatin, toplamda 2 rekat olan bayram namazını adım adım nasıl kıldığını derledik. Bayram namazının kılınışı birinci rek'at:

*Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan ya da Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

* İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber"diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

* Hem imam, hem de cemaat "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir: Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber"diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur. ikinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur. Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

*Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

*Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

 

Bayram namazının kılınışı ikinci rek'at:

*İmam Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden(birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

*Oturuşta; imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti farklıdır.

Bayram namazı vakti nedir? Bayram namazı ne zamana kadar kılınır?

Güneş doğup kerahet vakti (Kerâhat vakti, güneşin doğuş, batış ve tam tepede bulunduğu vakte denir.) çıktıktan, yani güneş bir mızrak boyu yükseldikten sonra başlar zeval vaktine(gün ortasına) kadar devam eder. (Et-Tebyin - Zeylaî - Fetâvâ-yi Hindiye) Ama bu hususta, Kurban Bayramı namazını kerahet vakti çıkınca hemen kılmak, Fıtır Bayramı namazını ise biraz geciktirmek faziletlidir.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Düzce'de, bayram, namazı, saat, kaçta?,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Bal her ağıza tatlılık verir


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı