Haber Detayı
29 Aralık 2018 - Cumartesi 12:59 Bu haber 745 kez okundu
 
Düzce'den 4 kişi belirlendi
Ülke genelinde olduğu gibi Düzce’de de somut olmayan kültürel miras taşıyıcıları için çalışmalar devam ediyor. 2018 yılsonu itibari ile Düzce’de “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı” olarak belirlenip, “Sanatçı Tanıtma Kartı” sahibi olan kişiler belirlendi.
Kültür&Sanat Haberi


Somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı, somut olmayan kültürel mirasın belirli unsurlarının icra edilmesi ile yeniden yaratılması için gerekli bilgi ve becerilere haiz olan ve bunların aktarımını sağlayan kişiler olarak biliniyor. 2017 yılsonu itibari ile Düzce’de “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı” olarak belirlenip, “Sanatçı Tanıtma Kartı” sahibi olan kişi sayısı 13 kişi iken, bu sayı 2018 yılsonu itibariyle 17 kişiye yükseldi.

2018 yılında “Sanatçı Tanıtma Kartı” sahibi Fatma Dilber (İşleme), Aynur Okur (İğne Oyası), Recep Erbay (Sepet Örücülüğü), Yasemin Arslan Dinçer (Ebru) farklı icra dallarıyla bu kartı almaya hak kazandı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Düzce’nin kültür hayatına katkı sağlayacak olan “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarını” tespit etme çalışmalarına devam ediyor.

“Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarının Tespit ve Kayıt İşlemleri” çalışması ile somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarının tespiti, değerlendirilmesi, belirli ölçütlere sahip olanların Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi’ne kayıt edilmesi, üretimlerinin teşvik edilmesi ile geleneksel kültürün yaşatılması amaçlanmaktadır.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Düzce'den, 4, kişi, belirlendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Özünle, gözünle, sözünle işinde ol…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı