Haber Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 11:20 Bu haber 181 kez okundu
 
Evden Çıkamayan 65 Yaş Üstü Vatandaşlar Üretime Yöneldi
...
YAŞAM&SAĞLIK Haberi


Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında dışarıya çıkmaları yasak olan 65 yaş üstü vatandaşlar, evde vakit geçiremeyince evlerinin önündeki arazileri tarlaya çevirdi. 65 Yaş üstü vatandaşlar, kendi yiyeceklerini yetiştirerek hem organik yiyecekler yetiştiriyor hem de evdeki vakitlerini değerlendiriyorlar. Köy hayatından şehir hayatına geçen tarla işlerini uzun süre önce bırakan 75 yaşındaki Vicdan Çelik’te korona virüs salgını nedeniyle dışarı çıkması yasaklanınca kapısının önündeki araziye yiyeceği ürünleri ekmeye başladı.

  Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında riskli grupta oldukları için 65 yaş üstü vatandaşların dışarı çıkması yayınlanan genelge ile yasaklandı. 65 Yaş üstü vatandaşlarda evlerdeki vakitlerini çeşitli uğraşlar bularak değerlendiriyorlar. Düzce’de geçmişte köyde yaşayan ve tarla işleri ile uğraşan ancak şehir merkezine taşınmasıyla tarla, bahçe işlerine ara veren 65 yaş üstü vatandaşlar, Pazar ve manavlarda alışveriş yapmak riskli olduğu için ürün yetiştirmeye ve bahçeleriyle ilgilenmeye başladılar.

  Düzce merkeze bağlı Karahacımusa Mahallesi’nde oturan 75 yaşındaki Vicdan Çelik de evinin önündeki araziyi tarla olarak değerlendiriyor. Evinin önündeki arazide doğal domates, biber, bezelye gibi ürünler yetiştirerek zamanının geçiren ve böylece korona virüs tehdidinden uzak durmaya çalışan Vicdan Çelik hem de yetiştirdiği ürünler nedeniyle Pazar alışverişlerini yarı yarıya düşürerek tasarruf etmeye başladı. 75 Yaşındaki Çelik, bazı ürünleri saksılarda bazılarını ise evinin önünde bulunan arazide yetiştiriyor.

  Korona virüs salgınının kendileri için büyük bir ders olduğunu ifade eden Vicdan Çelik “Daha önce köyde otururken mısır ekiyorduk. Çarşıda oturmaya başlayınca fazla bir şey yapmadık. Korona virüs nedeniyle bahçemizi ekmeye başladık. Domates, biber, fasulye gibi ürünler yetiştiriyoruz. Allah verirse onlarla oyalanıyoruz. Kendi ürünümüz kendimiz yetiştiriyoruz. Doğal olacak. Bezelyem yetişti ondan topladım bir defa ve çok lezzetli oldu. Gübresiz ve tamamen doğal. Korona virüs bir yönden bakıldığında iyi oldu. Allah bize bir ders verdi. Alabilene büyük ders. Bizde dersimizi aldık. Almayanlara da Allah almak nasip etsin” dedi.

  Ektiği ürünleri de taşıdığı damacanalarla sulayan Vicdan Çelik, böylece evdeki boş vakitlerini değerlendirirken aynı zamanda da doğal ürünler yiyor ve tasarrufta ediyor.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Evden, Çıkamayan, 65, Yaş, Üstü, Vatandaşlar, Üretime, Yöneldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."


YILDIRIM BEYAZIT
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı