Haber Detayı
01 Aralık 2018 - Cumartesi 12:39 Bu haber 530 kez okundu
 
EYT Mağdurlarından tabutlu eylem
Düzce’de de sosyal medya üzerinden yapılan çağrı ile bir araya gelen ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağdurları olarak bilinen grup, mezarda emekli olmak istemiyoruz diyerek bankalar önünde tabutlu eylem yaptılar.
Gündem Haberi


EYT Mağdurları Düzce’de bir araya gelerek tabutlu eylem yaptılar. Üzerine “Mezarda emekli olmak istemiyoruz” yazılı tabela ve tabut ile emeklilerin maaşını çektiği bankaların önüne gelen EYT mağdurları, temsili olarak emekli olmadan hayatını kaybeden bir kişinin emekli maaşını çektiler ve seçimlerde kendilerinin sorunlarını dile getiren siyasilere destek vereceklerini söyleyerek bir de seçim sandığı getirdiler.

EYT mağdurları adına konuşan Mehmet Ali Çelik, “Meftayı buraya getirdik. Meftanın bizden son isteği ben mezarda emekli olmak istemiyorum dedi ama biz kendisini buraya getirdik. Bu memur kardeşimiz, işçi kardeşimiz emekliliği hak edemedi emekli kartını aldı bizde son isteğini yerine getirmek için  buraya geldik. Kendisinin maaşını arkadaşları çekecek ve arkadaşları son isteğini yerine getirecekler. Bizde emekli olmak ve yasal haklarımızı istiyoruz. Bizler yaşa takılanlar olarak emekli olmak istiyoruz. ” dedi.

Çelik daha sonra EYT mağdurlarına cenaze namazında olduğu gibi 3 kez “Bu memur, bu işçi bu esnaf kardeşimizin emekli olmasını uygun görüyor musunuz?” diye sorarak “İstiyoruz” cevabını aldı.

Çelik ardından kendilerinin de emekli olmak istediğini söyledi ve “Bunu en iyi kim bilir?” diyerek kalabalığa sordu. Kalabalık ise “En iyi sandık bilir” dedi ve seçim sandığı getirildi. Seçim sandığının içinde ise üzerinde “EYT” yazan oy pusulası çıkardılar.

Çelik yaptığı açıklamada, “Ülke genelinde bizler hakkında yanlış ithamlara rastlıyoruz. Bizlerin genç yaşta emekli olmak istediğimizi düşünen arkadaşlar var. Bizler yıllardır bu ülkenin toprağına, havasına, suyuna, sanayisine hizmet eden işçileriz, memurlarız, çiftçileriz. Bizler bugüne kadar yasa çerçevesinde elimizden alınan haklarımızı geri istiyoruz. Bizler SSK primi ödemediğimiz zaman sağlık hizmetlerinden faydalanamıyoruz. Yaşımız 50-55’e geldiği zaman fabrikalarda iş bulamıyoruz. Bizler diyoruz ki bizleri yasal haklardan faydalandırın, bizler çalışmadığımız zaman sağlık primi ödemekten kurtarın. Çalışan arkadaşlarımızın kıdem tazminatlarına el koymaktan vazgeçin. Bizler sosyal güvenlik yasasında reform yapılmasını ve bizlere gerekli önemin verilmesini işitiyoruz. Bizler hakkımızı istiyoruz. Biz kimseden sadaka istemiyoruz. Arkadaşlarımız ülkenin her ilinde bir araya geliyor. Biz meclise giden vekil arkadaşları, bugün belediyeye seçilecek arkadaşları  seçen bizleriz. Bizler seçmeniz. Bizler oy verirsek sizler meclise gidersiniz, bizler oy verirsek sizler belediyelerde başkanlık yaparsınız. Ama sizleri oraya seçen biz vatandaşlara sahip çıkmanızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: EYT, Mağdurlarından, tabutlu, eylem,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı