Haber Detayı
31 Ağustos 2019 - Cumartesi 15:53 Bu haber 452 kez okundu
 
Eyvah! Sivrisinekler şehri kasıp kavuruyor
İlimizdeki yağmurlar sonrasında sivrisineklerin çoğalması beraberinde sıkıntıları da getirdi. Şehrin bir çok yerinde sivrisineklerin neden olduğu şikayetler geliyor. En ürkütücüsü ise Sağlık Bakanlığının da açıkladığı Sivrisineklerin neden olduğu Batı Nil virüsü..”
YAŞAM&SAĞLIK Haberi


Düzce’de etkili olan yağış beraberinde bir çok sivrisineğide gün yüzüne çıkarttı. Sivrisinekler ile birlikte gelen hastalık ise Batı Nil Virüsü. Düzensiz yağışlarla birlikte sivrisineklerin fazla üremesi ilimizi kasıp kavuruyor. Belediyeler sivri sinekler ile mücadelede yetersiz kalınca sivrisinek ısırıkları ile hastanelere giden hasta sayısı da ciddi oranda arttı. Şehrin bir çok yerinde belediyelerin sivrisinekle mücadelede yetersiz kaldığına dikkat çekilerek sivrisineklerle ilgili daha etkin mücadele edilmesi isteniyor

Sivrisineklerin neden olduğu rahatsızlıklarda ilimizde söz konusu bir süre önce  Sağlık Bakanlığı ilk kez Uganda’da ortaya çıkan Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonunun sivrisinek sokması ile bulaştığı ve insanlarda nörolojik hastalıklara neden olabilen bir hastalık olduğuna dikkat çekerek uyarıda bulunmuştu. 

Sivrisineklerin neden olduğu hastalığın genellikle mevsimsel olduğunun ve yaz boyunca ya da sonbaharın erken dönemlerinde görüldüğü belirtilen açıklamada, salgın bölgelerinin başlıca kuş göç yolları üzerinde yer aldığı vurgulandı. Kuşların virüsün esas konağı olduğunun altı çizilen açıklamada, sivrisineklerin taşıyıcı kuşlardan beslenmesi halinde virüsü insanlara bulaştırabildiği belirtildi. İlimizin de göçmen kuşların göç yolu üzerinde olması bu hastalığın ilimizde olma riskini artırılırken hastalığa ilimizde de rastlanıldığı ifade ediliyor

BAŞAĞRISI KUSMA BULANTI

BNV enfeksiyonunun, sivrisinek sokması ile bulaşan, insanlarda nörolojik hastalıklara neden olabilen ve nadiren ölüme yol açabilen bir hastalık olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu sivrisinek sokması ile bulaşan, insanlarda nörolojik hastalıklara neden olabilen ve nadiren ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Hastalık genelde mevsimseldir, yaz boyunca ve sonbaharın erken dönemlerinde görülür. Salgın bölgeleri başlıca kuş göç yolları üzerinde yer almaktadır. Kuşlar virüsün esas konağıdır. Sivrisinekler taşıyıcı kuşlardan beslenirse, virüsü alarak insanlara bulaştırabilmektedir. Hastalığın kuluçka süresi 3-14 gündür. Virüsün bulaştığı kişilerin yüzde 80’inde herhangi bir belirti görülmez. Hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişlik, bulantı-kusma, ciltte döküntü görülebilir. Yaklaşık bir haftada iyileşme beklenir. Hastalığın özel bir tedavisi yoktur, destek tedavisi esastır.  Hastalıktan korunmada temel yaklaşım sivrisinek üreme alanlarının azaltılması ve sivrisinek sokmalarından korunmaktır.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Eyvah!, Sivrisinekler, şehri, kasıp, kavuruyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı