Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 13:20 Bu haber 285 kez okundu
 
Fındıkçılara önemli uyarı
Havaların ısınması ile ortaya çıkacak olan zararlı fındık kurtlarına hazırlıklı olunması çağrısında bulunan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, fındık üreticisini mahsulü koruyabilmesi adına uyardı.
Yaşam&Sağlık Haberi


Fındık ocaklarından beslenen bu böceklerle mücadele etme gerekliliğini hatırlatan Başkan Öztürk, sahil kesimlerde 12 Mayıs itibari ile ilaçlama işlemlerinin başlaması gerektiğini açıkladı.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk fındık ürününün ana zararlısı olan fındık kurdunun beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarar verdiğini açıkladı.

Fındık mevsiminin yaklaşması sebebiyle çiftçileri uyaran Öztürk, mücadelenin sırlarını ve önemini paylaştı.

Böceklerin, hava sıcaklıkları 20 dereceye erişene kadar uçamadığını ve aynı ocak üzerinde beslenmek zorunda kaldıklarını belirten Öztürk, bir çift böceğin 160 meyvede beslenme zararı yaptıklarını ve yaklaşık 40 yumurta ile 200 meyveye zarar verdiklerini açıkladı.

Doğada yaşanan bu gelişmenin fındık üzerinde zarar oluşturduğunun altını çizen Başkan Öztürk, olayın ekonomik boyutuna da dikkat çekti.

Fındıkta oluşacak olan yüksek ekonomik zarar nedeniyle zararlı fındık kurdu karşısında hazırlıklı olma gerekliliğinin altını çizen Ziraat Odası Başkanı, sahil kesimler için 12 Mayıs, orta kesimde 19 Mayıs ve yüksek kesimde ise 26 Mayıs tarihinden itibaren mücadeleye başlanması çağrısında bulundu.

İlaçlamaların sahil, orta ve yüksek kesimde, bir haftalık süre zarfı içerisinde bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, bu savaşta olumlu sonuç almak için de önerilerde bulundu.

İlaçlamanın etkisini arttırmak için çiftçilerin beraber hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Öztürk, bu kapsamda güç birliğinin altını çizdi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Fındıkçılara, önemli, uyarı,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."


Yunus Emre
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı