Haber Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 10:55 Bu haber 497 kez okundu
 
Kalp hastalarına uzmanlardan oruç tavsiyesi
...
YAŞAM&SAĞLIK Haberi


Ramazan ayının başlaması ile birlikte kalp hastalıkları olanların oruç tutarken dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunan  Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hazar Harbalıoğlu, "Bazı hastalarda biz oruç tutmayı önermiyoruz” ifadelerini kullandı. 


  Her yıl 12-18 nisan tarihleri arasında kutlanan Kardiyoloji haftası bu yıl Ramazan ayına denk geldi. Kalp hastalığı olan vatandaşların oruç tutup tutmayacağı ile ilgili vatandaşlarda ki merağı ise Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü doktorlarından Hazar Harbalıoğlu giderdi.

Harbalıoğlu, dünya genelinde en çok ölümlerin başında kalp hastalıklarının geldiğini belirterek Ramazan ayında bazı hastalara oruç tutmayı önermediklerini belirterek, bazı hastaların doktor kontrolü ile oruç tutabileceğini belirtti. Dr. Harbalıoğlu, “Dünyada en önemli ölüm sebeplerinin başında kalp hastalıkları geliyor. Bu ülkemizde de aynı şekilde hem kadınlarda hem erkeklerde ölümlerin başında kalp hastalıkları gelmektedir. Bu yüzden kalp hastalarının düzenli kontrole gelmesi gerekmektedir. Maalesef ülkemizde hastalar spor yapmamakta. Dolayısıyla yemeklere de dikkat etmedikleri için kalp hastalıkları ülkemizde daha sıklıkla görülüyor.

Bunun için şeker hastaları,  tansiyon hastaları, ailesinde kalp hastalığı olanlar, sigara içenler,  diyetine dikkat etmeyenler özellikle kalp kontrolünü yaptırması gerekmektedir. Hastaların bazı şekilde hayatlarına müdahale edebiliriz mesela sigarayı kesebiliriz. Yediklerine dikkat edebilirler, spor yapabilirler ve bu şekilde kalp hastalıklarını önleyebiliriz. Onun dışında mevcut olan hastalıklarının kontrolünü yaptırırlarsa kalp hastalıklarını en aza indirebiliriz” dedi.

  “Bazı hastalarda biz oruç tutmayı önermiyoruz”
  Ramazan ayında hastaların iftarda yemeklerde tuzlu ve hamur işini fazla tükettiği için tansiyonlarının yükseldiğini bu şekilde kalp hastalıklarının daha da fazla arttığını belirten Dr. Hazar Harbalıoğlu, “Önümüzde ramazan ayı var. Ramazan ayında hastalarımız, iftarda yemeklerde tuzlu ve hamur işini fazla tükettiği için tansiyonları yükselmekte. Bu şekilde kalp hastalıkları daha fazla artmakta. Bu nedenle mümkün olduğunca hastalar ilaçlarını düzenli kullansın. Bazı hastalarda biz oruç tutmayı önermiyoruz bu nedenle ramazan ayı öncesi hastaların kardiyolojik kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Kardiyolojik kontrolü sırasında bazı hastalar ifrat ve sahur olarak ilaçlarını ayarlayabilmekte fakat bazı hastalarda ayarlama yapamamaktayız. Bu nedenle ramazan ayı öncesinde kalp kontrollerini yaptırmasında hastaların fayda var” diye konuştu.

  “Doktorlarla karar verilmesinde fayda var”
  Kalp hastalıkları olan vatandaşların doktor kontrolüne girmesi ve oruç tutacaksa doktorlarla birlikte karar verilmesinde fayda olduğunu belirten Dr. Harbalıoğlu, "Mesela hipertansiyon için, kalp hastalığı için, diyabeti olan hastalar için, bu hastalar ramazan ayı öncesinde kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Kontrolün sonucuna göre eğer hastada çoklu ilaç kullanımı varsa, ek hastalıkları varsa önceden kontrollerini yaptırarak ona göre oruç tutabilir ya da tutamaz diye en azından doktoruyla beraber karar vermesinde fayda vardır” şeklinde konuştu.

  “Hastalar kontrollerini aksatmamalı”
  Pandemi nedeni ile bazı hastaların hastanelere gitmeyip kontrollerini yaptırmadıklarını belirten Kardiyoloji Doktoru Hazar Harbalıoğlu, "Maalesef şuan pandemi dönemini yaşamaktayız. Bu yüzden maalesef bir kısım hastalar kontrollerini aksatmaktadır. Bu hastalarımız randevularını alarak düzenli kontrolünü yaptırmasında fayda vardır ki ilerde daha büyük problemlere yol açmasın" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Kalp, hastalarına, uzmanlardan, oruç, tavsiyesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı