Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 21:10 Bu haber 82 kez okundu
 
Kan Her Zaman Acil Ve Her Zaman Bir İhtiyaçtır
...
YAŞAM&SAĞLIK Haberi


Korona Virüs salgını nedeniyle azalan kan bağışının artırılmasına yönelik yapılan çağrılar Düzce’de karşılık buldu. Kızılay Düzce Şube Başkanı Halil Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu an günlük ihtiyacımızı karşılar noktaya geldik. Ancak stoklarımızla ilgili hala ciddi anlamda kan ihtiyacımız var” dedi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yurt genelinde kan stoğunun kritik seviyenin altına düştüğünü duyurarak, kan bağışı çağrısında bulunmuştu. Korona Virüs salgını nedeniyle azalan kan bağışının artırılmasına yönelik yapılan çağrılar karşılık buldu.

Kızılay Düzce Şube Başkanı Halil Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Düzce'de vatandaşların yapılan çağrıları dikkate alarak kan bağışı için yoğun talep gösterdiğini söyledi. Şube Başkanı Aydın, şu anda günlük kan ihtiyacının yeterli seviyeye geldiğini belirttiği konuşmasında kan stoklarıyla ilgili halen ciddi anlamda ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Kızılay Düzce Şube Başkanı Halil Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Şu an stoklarımızla ilgili özellikle her yıl Ocak-Şubat-Mart aylarında yani kış döneminde stoklarda bir azalma meydana geliyordu. Hem Korona Virüs’ün etkisiyle toplumdaki insanların dışarıya çıkma endişeleri hem de Ramazan Ayı’na denk gelmiş olmasından dolayı stoklarımızda ciddi anlamda bir azalma meydana gelmişti. Ancak halkın son günlerde bu konuda ciddi bir tevekkülü oldu. Bunun yanı sıra özellikle resmi kurumlarımız; Milli Eğitim, imam hatip mezunları derneği vs. üzerinden yapılan kampanyalar ile şu an günlük ihtiyacımızı karşılar noktaya geldik. Ancak stoklarımızla ilgili hala ciddi anlamda kan ihtiyacımız var. Ve bundan dolayı da biz bütün halkımızı kan vermeye davet ediyoruz. Özellikle akşam iftardan sonra çarşıda bulunan kan merkezimize bekliyoruz.”

Kan alma işleminin şehir merkezinde bulunan seyyar araçta gerçekleştirildiğini belirten Kızılay Düzce Şube Başkanı Halil Aydın, kısa sürede ve sıra beklemeden vatandaşların randevu alarak kan vermeye gelebileceğini söyledi. Aydın konuşmasında son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Korona Virüs tedbirleri nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın da belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde hiçbir endişe duymadan, hijyen koşullarına uymak şartıyla biz kan alma işlemini şehir merkezinde, Valiliğimizin hemen yan tarafındaki seyyar aracımızda işlem yapabiliyoruz.

Ancak tabii Ramazan Ayı olması ve aynı zamanda Korona Virüs tedbirleri sebebiyle esnek bir çalışma sistemi öngördük. Daha çok randevu sistemiyle çalışıyoruz. Bu sebeple gelen vatandaşlarında mağdur olmaması için, çünkü aynı anda birden fazla kan alma işlemi yapılamıyor. Bu yüzden çağrı merkezimizi arayarak ve çağrı merkezinden randevu oluşturmak suretiyle gelirlerse çok daha kısa sürede, beklemeden kan verebilirler.

Kan her zaman acil ve her zaman bir ihtiyaçtır. Biz hayırsever insanlarımızı bu nedenle bekliyoruz.”

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Kan, Her, Zaman, Acil, Ve, Her, Zaman, Bir, İhtiyaçtır,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser


Konfüçyus
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı