Haber Detayı
16 Mart 2020 - Pazartesi 15:28 Bu haber 150 kez okundu
 
Nefes Aldıracak Tedbirleri SGK Aldı
...
Gündem Haberi


Korona virüs tedbirlerini üst seviyeye çıkartan kurumlar arasına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’da katıldı.

Sağlıktan rapor ücretlerine kadar birçok hizmeti veren SGK, Korona virüs tedbirleri çerçevesinde kronik hastalığı bulunan hastaların rapor yenilemelerini kaldırdı. Hastalar doktordan yeniden rapor almadan ilaçlarını anlaşmalı eczanelerden alabilecek. Ayrıca Korona Virüs bulunan ülkelerden Türkiye’ye giriş yapan vatandaşlar ise tedbir amaçlı 14 gün tutuldukları karantina süresi boyunca idari raporlu sayılarak rapor paralarını alabilecekler.

Bütün dünya’da etkisini gösteren Korona Virüs için ilk harekete geçen ülkeler arasında yer alan ve etkili mücadele başlatan Türkiye’de ilk görüldüğü günden bu yana önemli tedbir paketleri açıklanmaya devam ediyor. En önemli tedbir paketini ise SGK açıkladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aldığı radikal kararlar ile SGK’lıların derin nefes almasına da neden oldu.

KRONİK HASTALAR İÇİN RAPORLARINI YENİLMEYE GEREK KALMAYACAK

Açıklanan tedbir paleti çerçevesinde Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un yayınladığı tedbir paketi genelgesinde; “81 İlde Yeni Tip Korona virus ile mücadelede mevcut tedbirlerimizin sahadaki etkinliğini daha da artırmak için yeni tedbirlerimizin de yer aldığı genelgemizi gönderdik. Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında, kronik hastalığı nedeniyle raporla ilaç ve tıbbi malzeme alan hastaların, 1 Mart itibarıyla süresi sona eren sağlık raporları bir sonraki açıklamaya kadar geçerli sayılacak. Yine bu kapsamdaki hastalar, yeni bir reçeteye ihtiyaç duymaksızın ilaç ve tıbbi malzemelerini sözleşmeli eczanelerden temin edebilecek.  Bir ayı geçmeyecek sürelerde bu ilaç ve tıbbi malzemelerin bedelleri SGK tarafından karşılanacak” ifadesi yer aldı.

14 GÜN RAPORLU SAYILACAKLAR

Yayımlanan genelge çerçevesinde yurtdışından gelen kişilere hekim tarafından "Z03.8 ve Z03.9" kapsamında tanı konulması halinde 14 güne kadar istirahat raporu düzenlenecek. Ve bu vatandaşların iş göremezlik ödeneği SGK tarafından karşılanacak.

143 SGK İŞLEMİ İÇİN YORULMAYIN E DEVLETTEN YAPIN

Daha önce birçok Sosyal Güvenlik Kurumu işleminin yapılabildiği E-devlet kapısında yeni işlemlerde eklendi. Bu çerçevede SGK işlemi yapan işverenler, sigortalılar ve bağkurlular e-devlet kapısını kullanarak SGK’ya gitmeye gerek duymadan, cep telefonlarıyla veya bilgisayar başından kurum ile ilgili 143 farklı işlemlerini yapabilecekler.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Nefes, Aldıracak, Tedbirleri, SGK, Aldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı