Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 15:20 Bu haber 645 kez okundu
 
Okul masraflarını fırsat bilip fiyatları düşürdüler
Tüccar ve borsa Cumhurbaşkanının açıklamasını hiç ettiler
EKONOMİ Haberi


Fındıkta Cumhurbaşkanı açıklaması üreticiyi rahatlatmıştı. Ancak okulların açılmasını ve üreticilerin nakit para ihtiyacını bilen aracılar fırsatı kaçırmadı. Cumhurbaşkanının açıkladığı fiyatı gören yok. Bu durum ise üreticilerin “Cumhurbaşkanımız açıkladı ancak gelinen noktada cumhurbaşkanımızı takan yok” yorumları yapılmasına neden oldu.
Fındık fiyatlarını ülkenin en yüksek merci olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Fiyatlar üreticileri memnun etmişti. Ancak fındık bahçeden toplanıp harmana girince fiyatı 14 TL seviyesine kadar düştü. Tüccarların fındığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın çok altında alması ise üreticiyi mağdur etti. Üreticiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın altında fiyata tüccarlara satmak istemeseler de okulların açılması ile nakit para ihtiyacına giren üreticiler mecburen ellerindeki fındıkları satmak zorunda kalıyor. 
Bu durum karşısında ciddi mağduriyet yaşayan fındık üreticileri ise umudunu TMO’ya dikti. 

BORSA BİLDİĞİNİZ BORSA
Bu noktada tarafsız davranması gereken Düzce Ticaret Borsası da adeta üreticiden çok ithalatçıların yanında tavır sergilemesi ve fiyatları 14 ile 14.50 seviyelerinde tutması üreticileri daha da kızdırıyor. Fındık henüz toplanmaya başlamadan önce devletin kurumlarının yaptığı tahmini rekolteye şerh koyarak imza atan Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu’nun şerh koyarak imzaladığı tahmini rekolteye koyduğu tavır bu günlerdeki tavrını da ortaya koyuyor.

“Cumhurbaşkanı söyledi, dinleyen yok”
Beştepe’de yapılan il başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatı açıklamasının ardından 2 ay bile geçmeden fiyatların 14.50 il 14 TL olması üreticileri kızdırdı. Üreticiler; “Sayın Cumhurbaşkanımız fındığımıza bir fiyat biçti ancak üreticinin nakit ihtiyacını bilen tüccarlar fiyatı ucuzdan kapatmak istiyorlar. Ayrıca Düzce Ticaret Borsası da tüccarlara çanak hazırlıyor. Ülkemizin cumhurbaşkanı fiyat veriyor. Borsa ve Tüccarlar fiyatı aşağılara çekiyor” diyerek kızgınlıklarını dile getirdiler.

Fındık fiyatı açıklanırken Cumhurbaşkanı’nı ayakta alkışlayanlar sahip çıksın
Okulların açılması ile nakit para ihtiyacı bulunan fındık üreticileri okul masraflarını karşılayabilmek için elindeki fındığı mecburen tüccarın istediği fiyata verirken; “Cumhurbaşkanımız Beştepe’de konuşurken alkışlayan, saygıdeğer büyüklerimiz üreticilere sahip çıksınlar. Cumhurbaşkanının açıklamasının ardından başka fiyat vermek suç değil mi? Piyasayı kandırıyorlar” diye konuştular.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Okul, masraflarını, fırsat, bilip, fiyatları, düşürdüler, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı