Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 18:39 Bu haber 487 kez okundu
 
Okul Öncesi Okullaşmada 4 Yılda Büyük Artış
...
EĞİTİM Haberi


Düzce son 4 yılda 5 yaş okullaşmada 54. sıradan 8. sıraya yükseldi. 2016 yılında 68 olan 5 yaş okullaşma oranı 2020 yılında 87,61 oldu.

Her çocuğun ilkokula başlamadan önce en az bir yıl okul öncesi eğitim almış olmasını sağlamak ve öncelikle bir sonraki eğitim ve öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak olan 57 - 68 aylık çocukların, okul öncesi eğitim kurumlarına kaydedilmesi amacıyla 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında başlatılan Okul Öncesi Alan Taramaları son dört yıldır Düzce’de de devam ediyor.

İl genelinde yapılan alan taramaları kapsamında, Okul Öncesi Yaşlara Göre Kaydı Olmayan Çocuklara ilişkin bilgiler okul müdürlüklere gönderilerek, okula kayıtlı olmayan ve öncelikle bir sonraki eğitim öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak olan 57-68 aylık çocuklar ile ayrıca fiziki imkanları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıfları için 36-56 aylık çocuklar ve anasınıfları için 45-56 aylık çocuklara ilişkin listeler okul müdürlükleri tarafından okulun öğrenci alacağı çevrede ikamet eden çocuklar itibariyle tek tek değerlendiriliyor. Okul müdürü veya belirleyeceği müdür yardımcısı başkanlığında, alan öğretmeni ve sınıf öğretmenlerinden oluşturulacak komisyon marifetiyle alan taramaları yapılarak, öğrenci velileri ziyaret ediliyor

Okul Müdürlükleri alan taramalarını yaparken okul öncesi çağındaki tüm çocukların ailelerine ulaşmak için her türlü çalışmayı yürütüyor. Her çocuk için yapılan ziyaretler ayrı ayrı tutanak altına alınarak, dosya halinde İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Merkez İlçe Okul Müdürleri tarafından bizzat İl Milli Eğitim Müdürüne teslim ediliyor. İl Milli Eğitim Müdürümü Murat Yiğit başkanlığında komisyon üyesi okul müdürleri ile değerlendirme toplantıları gerçekleşiyor.

2016 – 2017 Eğitim Öğretim yılında başlatılan Okul Öncesi Alan Taramaları kapsamında yapılan çalışmalar, yeni yapılan bina ve yeni açılan anasınıfları sayesinde 5 Bin 555 olan okul öncesi öğrenci sayısı 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında 8 Bin 722 rakamına ulaştı.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Okul, Öncesi, Okullaşmada, 4, Yılda, Büyük, Artış,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı