Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 18:29 Bu haber 437 kez okundu
 
Padişah Sofralarının Aranan Lezzeti Düzce’de De Yetiştiriliyor
...
GÜNDEM Haberi


Padişah sofralarının aranan lezzeti Mudanya enginarı artık Düzce’de de yetiştiriliyor.  

  Mudanya enginarının üretiminin yaygınlaştırılması için çaba gösteren Avukat İbrahim Turan’ın Mudanya’nın Göynüklü Mahallesi'ndeki arazisinde yetiştirdiği enginarlar Düzce'de de üretilmeye başlandı.

İbrahim Turan’ın İstanbullu tekstilci Mehmet Ayça'ya verdiği fideler Düzce'de 20 dönümlük araziye ekildi. Bu fidelerden ilk mahsûl alındı. Mehmet Ayça, "Mudanya’ya gelip 5 bin kök enginar fidesi aldım. Düzce Tarım Müdürlüğünden de destek alarak enginar bahçesini tesis ettim. Civarda tanınmayan ve yetiştirilmeyen enginar, ektiğim yılın ertesinde mahsûl verdi. Düzce'den, komşu köy ve ilçelerden enginar bahçesini görmeye gelenler, bilgi alıp ekim yapmak isteyenler hayli çok. Ancak Düzce'de enginar Mudanya'ya nazaran 10 - 15 gün daha geç olgunlaşmakta. Bolu Taraklı'dan enginar alımı yapan tüccarlar bu sayede Düzce'ye yönelecek, halkımıza yeni gelir kapısı açılacak” dedi.

  Mudanyalı enginarı üreticisi İbrahim Turan, "Mudanya dışında üretimi sağlamış olduk. Enginar üreticimiz için yeni bir geçim kapısı olacak” dedi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Padişah, Sofralarının, Aranan, Lezzeti, Düzce’de, De, Yetiştiriliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı