Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 07:25 Bu haber 427 kez okundu
 
Ramazan Ayına Özel Sağlıklı Beslenme Önerileri
Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Merve Karakuş; yaklaşan Ramazan ayına özel sağlıklı beslenme ile ilgili önerilerde bulundu.
Yaşam&Sağlık Haberi


Hayatımızın her döneminde olduğu gibi Ramazan ayı boyunca oruç tutacak kişilerin de yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermesi gerektiğini ifade ederek açıklamalarına başlayan Karakuş; “Yeterli ve dengeli beslenmenin bu ayda da sürdürülebilmesi için iftar öğününü ikiye bölüp mola vererek tüketmek ve sahur öğününü atlamamak çok önemlidir.” dedi.

 

“Tuzlu, baharatlı ve şekerli gıdalardan uzak durun

Çok yağlı yiyecekler, hamur işi ürünler ve şerbetli tatlıların metabolizmayı yavaşlatacağından kilo almaya sebep olacağına dikkat çeken Karakuş; bu besinlerin aynı zamanda sindirim sistemi rahatsızlıklarını da beraberinde getireceğini belirtti.

 

Tuzlu, baharatlı ve şekerli gıdaların olabildiğince tüketilmemesine özen gösterilmesi gerektiğini bildiren Diyetisyen Karakuş; tuzlu ve baharatlı besinlerin susamaya; rafine şeker içeren besinlerin ise daha çabuk acıkmaya neden olacağını söyledi. İftar sofralarında farklı besinlere yer verilmesi tavsiyesinde de bulunan Karakuş; ”Haftada 1-2 defa kırmızı et, 1-2 gün balık, 1-2 gün kuru baklagiller, 1-2 gün sebze yemeği, beslenmenizde sağlıklı bir dengeyi kurmanızı sağlayacaktır. 1-2 adet hurma ve 1-2 bardak su ile orucu açmak en doğrusudur. Çorba hem sıvı hem de hafif bir alternatif olduğu için tercih edilebilir. Çorba ve salata ile ilk açlığı bastırdıktan sonra 10 – 15 dakikalık bir mola verip daha sonra ana yemeğe geçilmesinde fayda var. Tatlı tercihimizi, ağır şerbetli tatlılar yerine; daha hafif sütlü tatlılar ve benzerlerinden yapmak daha sağlıklı olacaktır. Tatlı ihtiyacımızı bastırması için kuru meyvelerden de yardım alabiliriz.” ifadelerini kullandı.

 

“Kesinlikle Sahura Kalkılmalıdır”

 

“Günlük hayatımızda nasıl azar azar ve sık beslenmek gerekiyorsa Ramazan’da da bunu sürdürmeliyiz.” diyen Diyetisyen Karakuş; gün boyunca alınamayan besin öğesi ihtiyaçlarını karşılamak için öğün sayısının artırılmasının önemine vurgu yaparak sahur öğününün atlanmaması gerektiğini dile getirdi. Sahurla ilgili önerilerle açıklamasına devam eden Karakuş; “ Sahurda, hafif bir kahvaltı içeriğine sahip tok tutucu özelliği olan ve kaliteli protein içeren yumurtanın, peynirin öğüne dahil edilmesi, iftara kadar olan açlık hissinin azalmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda meyve tüketimi, gün içerisinde vücut için gerekli vitamin ve mineral desteğini sağlamaya yardımcı olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

“Mide Rahatsızlığı Olanlar İftardan Sonra Hemen Dinlenme (Uzanma) Pozisyonuna Geçmemelidir”

 

Sindirimi kolaylaştırmak için yemekleri acele etmeden yavaş ve çok çiğneyerek tüketmenin önemli olduğuna dikkat çeken Karakuş, “Çok yağlı ve kızartma usulü pişirilmiş yiyecekler yerine ızgara, fırında haşlama veya buğulama yöntemleri ile pişirilmiş yiyecekleri tercih etmek sizi mide krampları, reflü, mide yanması ve hazımsızlıktan koruyacaktır. Mide asidinin uyarılmaması için; acı baharatlar, karbonatlı içecekler (kola, soda, gazoz vb.), domates, turunçgiller, çok sıcak ve çok soğuk besinler tüketilmemelidir. Yemeklerde posa oranı yüksek gıdalar (kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler; ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler tercih edilmelidir. Mide rahatsızlığı olan kişiler iftarı yaptıktan sonra hemen dinlenme (uzanma) pozisyonuna geçmemelidir.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

 

“Sahuru Atlamak, Kilo Almanın En Önemli Sebeplerindendir”

 

Uzun süre aç kalmanın metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak Ramazan ayında kilo vermekten çok, kilo alımına yol açtığına işaret eden Diyetisyen Karakuş, bunun en önemli sebeplerinden birinin sahur öğününü atlamak olduğunu dile getirdi. Metabolizmayı hızlandırmak için önerilerde bulunan Karakuş “İftar ve sahur arasında düzenli aralıklarla besin tüketimine devam edilmelidir. Sahur öğününü yaptıktan hemen sonra uyumak, kilo alımına sebep olur. Sahur öğününü yaptıktan en az 30-40 dakika sonra uyumaya özen gösterilmelidir. İftarda hem sindirim hem de doygunluk hissine ulaşmak için hızlı değil yavaş yemeye çalışılmalı ve mutlaka iyi çiğnenmelidir. İftariyelikler genelde yüksek yağ içerir, bu sebeple oruç; su, 1-2 hurma veya 1-2 zeytin ile açılmaya özen gösterilmelidir. Yemeklerin suyunu tüketmemeye çalışın, bu şekilde daha az yağ almış olursunuz.” dedi.

 

“İftarı Yaptıktan 1,5 - 2 Saat Sonra 30-40 Dakikalık Yürüyüşler Yapabilir”

 

Oruçlu olunan saatlerde çok yoğun bir spor yapılmamasının önerildiğine dikkat çeken Karakuş; açıklamasını “Açlık ve susuzluk durumunda yüksek şiddette yapılan egzersizler; mineral ve su kayıpları, şeker düşüklüğü, halsizlik, baş dönmesi, kalp krizi gibi pek çok sağlık sorununa sebep olabilmektedir. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa iftarı yaptıktan 1,5- 2 saat sonra 30-40 dakikalık yürüyüşler yapabilir veya evde yapabilecek egzersizlere yönelebilirsiniz.” İfadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ramazan, Ayına, Özel, Sağlıklı, Beslenme, Önerileri,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Özlü Sözler
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı