Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 13:06 Bu haber 135 kez okundu
 
Sağlık Hizmetleri Kurban Bayramına Hazır
Düzce Valiliği Kurban Bayramı nedeni ile sağlık hizmetleri üzerine son çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yapılan açıklamada etin nasıl pişirilmesi gerektiği, nasıl yenilmesi gerektiği ve Acil servislerin 24 saat çalışacaklarını belirttiler.
Gündem Haberi


Düzce Valiliği’nden yapılan açıklamada: ‘ Kurban kesiminin gerekli dini hükümlere uygun sağlık ve çevre şartlarına bağlı kalarak ortam koşullarının hijyenik hale getirilmesi, başta hayvanlardan insanlara geçen (zoonotik) hastalıklar olmak üzere, sağlık, çevre sağlığı, temizlik, etin işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatlarını çöpe atılmaması, sokak hayvanlarına verilmemesi, gibi konularda halkımızın bilgilendirilmesi çevre ve toplum sağlığının korunması açısından önem arz etmekte olduğunu, kurban satış yerlerinin, kurbanlık naklinin, kurban kesim yerlerinin ve kesim sonrası etin işlenmesi esnasında gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik şartlara uyulması gerekmektedir. Ayrıca hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel temizlik kuralları ihmal edilmemelidir.

Ayrıca Kurban Bayramı’nda tatlı tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır. Özellikle bu dönemde Obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker hastalığı) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır.

Kurban Bayram tatili için tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce'de de önlemlerin alındığını belirterek, vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı huzurlu ve sağlıklı bir şekilde geçirmeleri için, hastanelerin acil servisleri ile 112 Acil Sağlık Hizmetleri birimlerinin 24 saat görevlerinin başında olacağını kaydedildi.  Özellikle kesim sırasında kaçan hayvanlar nedeniyle ciddi yaralanmalar yaşanabilmektedir. Kesim esnasında gelişebilecek yaralanmalarda vatandaşlarımızın, yarayı temiz bir bezle bastırarak mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, evde kendi imkânları ile tedavi etmeye çalışmamalarına ve vatandaşların kurbanlarını uzman kasaplar tarafından kestirmeleri gerektiğine vurgu yapıldı.’ Denildi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Sağlık, Hizmetleri, Kurban, Bayramına, Hazır,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Yaptığını öven, yaptığını yıkar.


Shakespeare
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı