Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 13:38 Bu haber 130 kez okundu
 
Türkiye’de bir ilk
...
Yaşam&Sağlık Haberi


Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Türkiye’nin ilk “Dijital Hastane” unvanına sahip sağlık kurumu oldu. Avrupa’da dahi çok az merkezin taşıdığı bu unvan Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne bir çok avantaj sağlayacak. 

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın öncülüğünde ve Düzce İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, sağlık alanında yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Sağlık Bakanlığı, Medipol Üniversitesi ve HIMSS Avrupa işbirliğiyle yürütülen Dijital Hastane çalışmaları çerçevesinde O-EMRAM Seviye 6 kriterlerini yerine getirerek, yurt dışında dahi az sayıda bulunan bu unvanı, Türkiye’de almaya hak kazanan ilk merkez oldu.

Merkez böylece dijital olma seviyelerinin uluslararası düzeyde derecelendirildiği bu süreçte başarısını bir kez daha belgeledi.

HİMMS (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) 1961 yılında kurulmuş; dünya çapında Amerika, Avrupa ve Asya’da yapılanmaları bulunan ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak çalışmalarını devam ettirdi. Kuruluş amacı bilgi teknolojilerinin, sağlık hizmetleri sunumunda ve geliştirilmesinde en uygun düzeyde kullanımını sağlamak olarak tanımlanan model, sağlık sektöründe verilen hizmetlerde bilgi teknolojilerini kullanma seviyesi denetlenerek akredite ediliyor.

Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde akreditasyon sürecinde yapılan iyileştirmeler arasında şunlar yer aldı: Kullanılan Hastane Bilgi Yönetim Sisteminde hasta güvenliğini arttıran uygulamaların yanı sıra hekimlere Klinik Karar sürecinde destek olması için çeşitli ekranlar oluşturuldu. Türkiye’de Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde ilk kez “Hemşirelik Hizmetleri Birimi ” ilk kez oluşturuldu ve bu birimde kullanılmak üzere Tıbbi Cihaz temin edildi.

Hemşirelik Hizmetleri ile hekimin gerekli görmesi halinde tüm yaşamsal bulguların ölçümlenerek kayıt altına alınması sağlandı. Merkezde yapılan işlemlerden özellikle protez ve sterilizasyon uygulamalarının kesintisiz takibi için oluşturulan barkod sistemleri ile süreç gözlemleri netleştirildi. E – Nabız kullanımına yönelik personele ve hastalara bilgilendirmeler yapılması yer aldı. Hasta okuryazarlığını arttırmak için Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) ile entegre olan SMS uygulamasına başlandı.

HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse başkanlığında HIMSS yetkililerince Başhekim Dt. Savaş Akça, İdari Mali İşler Müdürü Gürcan Çiçek ve HIMSS Komitesinden bilgi alınarak yapılan yerinde değerlendirmede Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Avrupa’da da az sayıda bulunan HİMMS O-EMRAM “Dijital Hastane” unvanlı ilk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi oldu.

HİMMS O-EMRAM Seviye 6 akreditasyonunun sağlanmasının ardından hem hasta hem de çalışan güvenliğini en üst seviyeye çıkartmak, verimliliği ve hızı arttırmak gibi birçok parametreyi üst seviyelere çekerek bilgi teknolojilerini sistemli bir şekilde kullanmak ve Sağlık Bakanlığı’nın kalite hedefleri doğrultusunda en iyi hizmeti vatandaşlara vermek hedefleniyor. 

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Türkiye’de, bir, ilk,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Dine hizmet ederken müspet hareket etmek ve menfi hareketlerden kaçınmaktır.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı