Haber Detayı
11 Haziran 2020 - Perşembe 14:39 Bu haber 1136 kez okundu
 
Türkiye'nin İlk Fındık Çiftliği
...
GÜNDEM Haberi


Samsun’un Bafra ilçesinde kurulan ilk fındık çiftliğinde üretim artıyor.

Yerli ve milli enerji üreten ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Trabzonspor Başkan Yardımcısı Ertuğrul Doğan’ın yaptığı Oltan Köleoğlu Enerji’nin (OKE) iştiraklerinden olan ŞGK Köleoğlu çiftliğinde dallardaki fındıklar her geçen yıl artıyor.

Köseli köyü sınırları içinde kalan yaklaşık 300 dönümlük alana 2015 yılında tek gövde sistemi ile dikilen Yomra Sivrisi türündeki fındıkların dallarında çotanaklar bu yıl daha fazla oluşuyor.

Bir dönem Türk fındığının en büyük ihracatçısı konumunda olan Oltan Gıda’nın ortaklarından Şükrü Güngör Köleoğlu adına kurulan ve modern tarım uygulamalarının çevreci bir anlayışla gerçekleştirildiği çiftlik sektörde Türkiye’de örnek gösterilen projelerin ilk sırasında yer alıyor.

Geçmişte Ziraat Odaları Başkanlığı da yapmış, halen Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkan yardımcılığını da yürüten Özer Akbaşlı’nın koordinatör olarak görev yaptığı çiftlik Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünü olan fındıkta da üretim ve kalitenin artmasına öncülük yapıp, örnek oluyor.

Özer Akbaşlı, Oltan Köleoğlu Enerji’nin Türk fındığına talebin arttığı son yıllarda bunu karşılamak için büyük çaba içine girip, yatırımlar yaptığına işaret ederek, halen dekar başına 100 kilogram olan Türkiye üretimini 400-500 kilograma çıkarılması hedefine hizmet ettiklerini bildirdi.

Çiftlikte Yomra Sivrisi olarak adlandırılan fidanlar 7x7 aralığı ile dikildi. Yaklaşık 5 bin tek gövde fındık ağacının yer aldığı ve geçtiğimiz yıl azda olsa ürün vermeye başlayan bahçede tam üretim 2024 yılında gerçekleşecek.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Türkiye'nin, İlk, Fındık, Çiftliği,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı