Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 18:45 Bu haber 198 kez okundu
 
Ülke Genelinde Hava Kirliliği Yüzde 20 Azaldı Ancak Düzce’de…
...
YAŞAM&SAĞLIK Haberi


Korona virüs (Covid-19) sürecinde insanların evlerinde kalmasıyla birlikte doğa kendini yenilemeye başladı. Petrol, doğal gaz ve elektrik tüketimi azalırken, hava kirliliği de yüzde 20 civarında azaldı. Ancak Düzce’nin en büyük çevre sorunlarından biri olan hava kirliliği oranları ise yine değişmedi.

Korona virüs sebebiyle insanlar 2 ayı aşkın süredir evlerine çekildi. Salgın sürecinde dünya genelinde petrol, doğal gaz ve elektrik tüketiminde düşüş yaşandı. Bu olaylardan doğrudan etkilenen doğanın kendini yenilediğini gözlendi.

"Hava kirliliği yüzde 20 civarında azaldı"

Konuyla ilgili bir araştırma yapan Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Başkanı Sadık Yurtman hava kirliliğinin ülke genelinde yüzde 20 azaldığını belirtti. (ESÇEVDER) Başkanı Sadık Yurtman, açıklamasına şöyle devam etti:

"Türkiye'de korona virüs salgını nedeniyle restoran, kafe, lokanta, kuaför ve bunun gibi işletmeler ile sanayi üretiminin bir kısmı kapatılmış ve burada çalışanlar ile vatandaşlarımız evde kalmaya başlamışlardır. Türkiye'de alışveriş sektörü yüzde 75, toplu taşıma alanı yüzde 71 azalmıştır. Hava, deniz, kara ulaşımı ve sanayi üretiminin azalması ile petrol, doğal gaz, elektrik tüketimini ve karbon salınım miktarını azaltarak hava kirliliğini yüzde 20 civarında aşağıya çekmiştir. Deniz ulaşımının azalmasıyla İstanbul boğazının daha mavi ve temiz kalması sonucunda yunusların danslarına şahit olduk. Bütün bunlara sokağa çıkma kısıtlamaları da eklenince doğamız rahat bir nefes alabilmiştir. Salgın en fazla petrolü vurdu tüketim azaldı. Doğal gaz ve elektrik tüketiminde de azalmalar yaşandı" diye konuştu.

 

DÜZCE İÇİN KİRLİ HAVA TEHDİDİ DEVAM EDİYOR

Ancak Türkiye’de birinci derece havası kirli iller arasında yer alan Düzce’de, pandemi sürecinde de bir değişiklik gözlemlenmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava İzleme İstasyonu verilerine göre, Düzce’nin havası yine kritik sevilere ulaştı. Düzce’de hava kitlesi indeksi 21 Mayıs Perşembe günü “hassas” olarak ölçüldü. Uzun yıllardır sağlıksız hava solumaktan çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarıyla baş başa kalan Düzceliler, hava kirliliği tehdidine karşılık kalıcı bir çözüm bulunmasını bekliyor.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Ülke, Genelinde, Hava, Kirliliği, Yüzde, 20, Azaldı, Ancak, Düzce’de…,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı