Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 17:31 Bu haber 583 kez okundu
 
Üniversite öğrencilerinden anlamlı etkinlik
Üniversite öğrencileri yaptıkları çalışma ile Düzceli çocuklara haklarını, büyüklere de çocukların haklarını hatırlattılar.
Düzce Üniversitesi Haberi


Etkinliği düzenleyen Sosyal Hizmet ve Toplumsal Değişim topluluğu başkanı Betül Turan, Düzce’de en çok çocuk haklarının çalıştırılan çocuk işçilerle ve eğitimden yoksun bırakılmalarıyla çiğnendiğini söyledi.

 

 

Dünya Çocuk Hakları günü kutlamaları kutlanmaya devam ediyor. Düzce Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinin kurduğu Sosyal Hizmet ve Toplumsal Değişim Topluluğu farkındalık oluşturmak için Avni Akyol Parkı yanında etkinlikj yaptılar. Etkinlikte hakları yenen çocukların fotoğraflarının olduğu pankartları asan topluluk öğrencileri üzerlerinde çocuk haklarının yazılı olduğu balonları da miniklere hediye ettiler. Ayrıca çocukların yüzlerini de boyayan topluluk öğürencileri miniklerin anne ve babalarına da çocuklarının haklarının yazılı olduğu broşürleri dağıttılar.

Etkinlik hakkında bilgi veren Sosyal Hizmet ve Toplumsal Değişim topluluğu başkanı Betül Turan, Dünya Çocuk Haklarını gününün geçen hafta kutlandığını ancak kalabalığı yakalamak için Pazar gününü değerlendirdiklerini söyledi. Betül Turan Düzce’de ise en çok çocuk hakları ihlalinin çocuk işçilerle ve o çocukların eğitimden yoksun bırakılarak çiğnendiğini söyledi. Betül Turan; “Geçen hafta Dünya Çocuk Hakları Günü kutlandı. Ancak Pazar gününün daha kalabalık olması nedeniyle bizler bugün etkinlik yaparak daha fazla insanı ulaşmayı amaçladık. Çocuk Haklarını içeren sergi oluşturduk. Çocuk gelinler, Çocuk işçiler, Çocukların sağlıksal ve her türlü refah seviyesinden yoksun kaldıklarını anlatan fotoğraf ve bilgilerin olduğu bir sergimiz var. Ayrıca sergide Türkiye’deki genel veriler bulunuyor” diye konuştu.

DÜZCE’DE ENÇOK ÇOCUK İŞÇİ VAR

Yaptıkları araştırmalara göre Düzce’nin çocuk suçluluğu ve çocuk işçi çalıştırılmada ön sıralarda olduğunu dile getiren Betül Turan; “Düzce çocuk suçluluğu ve çocuk yoksulluğu açısından önemli eksiklikler var. Çalışan çocuk oranı çok fazla Düzce’de. Bunun nedeni olarakta eğitimden de çok faza geri kalıyorlar. Bu konuda Düzce’nin de aslında hem Türkiye genelinde hem Düzce Özelinde halkımjızın daha hassas ve çocuk haklırı konusunda daha dikkatli davranmamız gerekiyor” dedi.  

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Üniversite, öğrencilerinden, anlamlı, etkinlik,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı