Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 12:04 Bu haber 181 kez okundu
 
Üreten Yenitaşköprülü Köylü Satacak
...
Gündem Haberi


Yenitaş Köprü Köyünde proje aşaması devam eden çalışma örnek olacak. Tarımsal ürünlerden hayvansal ürünlere kadar köylüler tarafından üretilen bir çok ürünü köyde kurulacak pazarda köylüler kendileri satacak. Haftanın bir günü açık olacak Pazar ile organik ürün yemek isteyenler ile köylüler buluşacak.

Düzce’nin en çok proje üreten köyleri arasında yer alan Yenitaş Köprü Köyü, şimdilerde örnek olacak bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Henüz plan aşamasında olan projeye göre meyve ağaç fidanlarından tarımsal ürünlere, hayvansal ürünlerden el emeği ürünlere kadar köylülerin yaptığı birçok ürün ilk elden vatandaşlar ile buluşacak. Planlaması yapılan köylü pazarı ile ilgili olarak bilgiler veren Yenitaş Köprü Köyü Muhtarı Hüseyin Gür, halen pazarda organik adı altında ilaçlı ve hormonlu ürünler bulunduğunu belirterek, kurulması planlanan pazar ile köylülerin ürettiği gerçek organik ürünlerin vatandaşlar ile buluşmasının amaçlandığını ifade etti. Hüseyin Gür; “Köyümüzde ciddi anlamda sera üretimi var. Meyve fidanı üreticiliği, süs bitkisi üreticiliği var. Köylülerimiz yıllardır bir pazarın olmasını istiyordu. Bizde olup olmayacağına baktık. Bir Pazar kurulması konusunda talep çok. Yerel bir Pazar kuralım dedik. Köylümüzün kendi evinde, bahçesinde ürettiği süt, peynir, sebzesini, meyvesini kurulmasını planladığımız pazarda satsın istedik. Zaten piyasada da organik adı altında saçma sapan ürünler var. Bunların yerine Düzce halkına doğal ürünler yedireceğine inandığımız bir Pazar kuralım istedik. Şu an planlama aşamasında. Köylülerimizle de bu konuyu görüşüyoruz. Bu konuda tedarikte önemli. Bunların planlamalarını yapıyoruz. Çok kısa zamanda da uygulamak istiyoruz. Pazarımız, haftanın bir günü açılmasının düşünüyoruz” dedi.     

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Üreten, Yenitaşköprülü, Köylü, Satacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Az iş gören el daha hassas olur


Shakespeare
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı