Haber Detayı
17 Ekim 2018 - Çarşamba 12:17 Bu haber 312 kez okundu
 
Usta oyuncu Düzce Üniversitesi'nde
Düzce Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelen Yeşilçam’ın usta oyuncu Nuri Alço, gençlere uyuşturucudan uzak durmaları konusunda uyarılarda bulundu.
Kültür&Sanat Haberi


 Alço, isminin anıldığı ve filmlerinde kullandığı gazozun aslında bir sosyal mesaj olduğunu söyleyerek, “ herkesin aklında o vardır” dedi.

 

 

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu İletişim Bölümü öğrencileri sanat, magazin ve akademi dünyasından ünlü isimlerin katıldığı “İletişim Ekimi” adı altında bir program düzenlendiler. Programa kapsamında Yeşilçam'ın usta oyuncularından ünlü sinema sanatçısı Nuri Alço, öğrencilerle bir araya geldi. Büyük ilgi gören etkinlikte genlerle uzun süre sohbet eden Alço, öğrencilere uyuşturucudan uzak durmaları konusunda uyarılar yaptı.

 

O ROLLER SOSYAL MESAJ VERME ADINAYDI

Çok sayıda filmde sosyal mesaj vermek adına uyuşturucu kullanan rollerde yer aldığı söyleyen Alço, "Bu kadar yıl hep uyuşturucu filmlerinde oynadım Gerçekten uyuşturucuya karşıyım. Kadın satan, uyuşturucu satan, onların patronu olan bir adamı oynadım. İyi ki de oyanmışım o rolleri, sosyal mesaj vermek adına. Gençlere kötü örnekleri göstermek için bu rolleri oynadım. Ancak şimdi ki gençlikte bu rollerin gerçeğini görüyoruz. Bu çok üzücü bir durum. Fiziğinle oynuyorsun, yüzün, gözün, mimiklerin kayıp oluyor. Bizim zamanımızda bunlar yoktu. Bunları göremezdik. Şimdi ki nesilde bunları görmeye başladık. Saygı sıfır. Büyük paralar kazanıyorlar" dedi.

 

ANNELER KIZI MEŞHUR OLSUN DİYE...

Sineme sektörünün günümüzdeki durumunu eleştiren Alço, geçmiş dönemlerde kadın oyuncu bulmanın çok zor olduğunu söylerken,  Ahu Tuğba, Fatma Girik, Türkan Şoray gibi oyuncular döneminde öpüşme yasakları olduğunu ancak yeni  nesilin daha rahat davrandığını belirtti.

Alço, “ Anneleri getiriyorlar. Ne olur benim kızımı oynat. Nereden geliyorsun? İşte Türkiye'nin herhangi bir yerinden. Nerede kalacak bu kız? Hemen bir filmde oynayacaksın diye bir durum yok. Yeri geliyor biz aylarca yatıyoruz. 6 ay iş bulamadığımız oluyor. Sinema çünkü bu. Sizde kalsın diyorlar. Bu yaşta kız bende nasıl kalsın. Anneler kızı para kazansın, meşhur olsun diye böyle şeylere tenezzül ediyorlar. Bunlar da yanlış şeyler. Sinemada küçük yaşta bazı şeylere başlamayacaksınız. İçinizde varsa bazı şeyler önce okul bitecek, eğitiminiz bitecek. Her şeyi bilinçli olarak yapacaksınız. Önemli olan da budur” diye konuştu.

 

ŞİMDİ ANNELERİN AKLINDA GAZOZ VARDIR

Nuri Alço son olarak, her sinema filminde bir mesaj verildiğine dikkat çekerek, Oynanan bütün rollerin gerçek hayattan alınan roller olduğunu dile getirdi.

Alço,  “Sinemanın her filminde bir mesaj vardır. Bizim zamanımızda da vardı. Ben şimdi gazoz olayını gösterdiysem herkesin aklında o vardır. Şimdi bu arkadaşlarımız üniversiteye gelirken annelerinin, anneannelerinin aklında bu konu vardır. Dikkat et diye uyarırlar. Bu önemlidir. Pastanede en uzak masaya geçip, kızın gazozuna ilaç atıp nasıl kandırırım diye bakılırdı. Oynanana bütün roller gerçek hayattan alınan rollerdir. Ancak iyi ve kararlı bir nesil var. Yeri geldiği zaman dur diyecek bir nesil var” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Mihriban Gürel
 
Etiketler: Usta, oyuncu, Düzce, Üniversitesi'nde,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Su ateşe galiptir, ancak bir kaba girerse ateş o suyu kaynatır, yok eder…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı