Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 13:41 Bu haber 200 kez okundu
 
Uzmanlar Uyarıyor; "Anız Yakmak Hem Toprağa Hem De Devlete Zarar"
Bahçe ve tarlalarda yapılan hasat sona ermesiyle birlikte Düzceliler bahçe temizliğine girişti. Temizlik esnasında ise yakılan anızlar tedbir alınmadığı takdirde rüzgârında etkisiyle büyük yangınlara ve sağlıklı toprağın kaybedilmesine neden oluyor. Vatandaşları anızların yakılmaması konusunda uyaran Düzce İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Kahraman, vatandaşların bahçe, tarladaki anızları yakmamalarını gerekirse belediyeden yadım istemeleri uyarısında bulundu.
Asayiş Haberi


Düzce’de hasatın sona ermesiyle birlikte bahçesi, tarlası olan vatandaşlar buralarda temizliğe girişti. Bu noktada  tarlalarda, bahçelerde sorumsuzca ve tedbir alınmadan yakılan ateşler ise rüzgarında etkisiyle kontrolü imkansız yangınlara neden olabiliyor. Özellikle evlere yakın yerlerde yakılan anızlar, tedbirsizlik nedeniyle evlere, samanlıklara, odunlara sıçrayarak telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Ayrıca anız yakarken meydana gelen yangınlar nedeniyle verimli ve sağlıklı toprakta alevlerden nasibini alarak verimsiz çorak hale geliyor.

Anız yangınları ile ilgili olarak uyarılarda bulunan Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Kahraman; Anız yangınlarının hem toprağa hem de devlete ciddi zararlar verdiğini söyledi. Mehmet Ali Kahraman; “Vatandaşlar bahçe temizliği yaparken, çöplerini yakma gereksinimi hissediyorlar. Ancak bu bizi, çevremize vew çevredeki herkese zarar veriyor. Bu noktada çok duyarlı ve dikkatli olmamız gerekiyor.  Bu yapılan bir hatanın hem halkımıza hem devletimize diyelim çünkü  burada çalışan iş gücü var, araç gücü var. Vatandaşlarımızın bu konuda çok duyarlı olmasını, dikkatli olmasını istiyoruz. Belediyemiz çalışıyor. Belediyemizden bu konuda her türlü destek ve bilgiyi alabilir vatandaşlarımız. Bahçesini temizleyenler yakmadan ziyade bizden destek isteyerek çöpünü, topladığı artık malzemelerini aldırabilir. Lütfen anız yakmayalım. Yangın gibi üzücü olaylara mahal vermeyelim. Ayrıca toprak üzerinde bulunan bütün canlılarında yakılan anızla beraber yok olmasına sebep oluyor” dedi.  

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Uzmanlar, Uyarıyor;, "Anız, Yakmak, Hem, Toprağa, Hem, De, Devlete, Zarar",
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı