Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 15:57 Bu haber 377 kez okundu
 
Valilikten İçme Suyu Ve Kullanımı Hakkında Uyarı
Düzce Valiliği Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Karrına Göre İçme Suyu Kulanma ve faaliyetleri ile su kirliliğine yönelik alınması gereken önlemler kapsamında vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar konusunda uyardı.
Haberi


Valilik yayınladığı bildiride ;

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararına Göre; İçme Kullanma Suyu Faaliyetleri ve

Su Kirliliğine Yönelik Alınması Gereken Önlemler Kapsamında

 Halkımızın Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 

  1. Bina ve konutlarda kullanılan su depoları belirli periyotlarla (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.
  2. Mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon vb. kaynaklardan içme suyu temin edilmemelidir.
  3. Evlerde ihtiyaç fazlası su depolanmamalıdır. Depolanan veya saklanan sular ağzı kapalı temiz kaplarda ve güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir. Sular gelse bile öncelikle depolanmış sular tüketilmeli, geniş kapaklı musluklu bidonlar tercih edilmeli, temizliği sürekli kontrol edilmelidir.
  4. Kesinti yaşanması veya temiz suya erişimin mümkün olmaması durumlarında, kesinti sonrasında şebeke suyu içme amaçlı olarak kullanılacak ise su berraklaşıncaya kadar akıtılmalı ve tercihen 1-2 dakika kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır.
  5. Su kesintisi sonrasında ve salgın durumlarında çiğ tüketilen her türlü sebze ve meyve, yıkandıktan sonra 1’lik klor solüsyonundan bir litre suya 20-30 damla damlatılarak 30 dakika bekletilmelidir. (1’lik klor solüsyonu 1 bardak çamaşır suyunun üzerine 9 bardak normal su konularak kolayca hazırlanır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan çamaşır suyu herhangi bir katı maddesi içermemeli ve 10 aktif klor “sodyum hipoklorit” içermelidir. Konuyla ilgili güçlüklerde en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak bilgi alınmalıdır).
  6. Ambalajlı su (pet, bardak, cam şişe ve damacana) kullanılacaksa Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olmasına dikkat edilmelidir. Ambalajlı su listesinewww.cevresagligi.saglik.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.
  7. Damacanalardan su almak için kullanılan pompalar, 15 günde bir 1’lik klorlu su içerisinde 30 dakika bekletilmeli ve içerisinden 1’lik klor solüsyonu geçirilmelidir.
  8. Su kesintisi, arıza, açıkta su satılması gibi hususlar belediyelerin ilgili birimlerine iletilmelidir.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Valilikten, İçme, Suyu, Ve, Kullanımı, Hakkında, Uyarı,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı