Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 15:24 Bu haber 1265 kez okundu
 
Yığılca'dan dev ihracat
Düzce'nin Yığılca ilçesindeki ocaklardan çıkarılan mermerler, iç piyasada satışının yanı sıra Çin ve Hindistan'a ihraç ediliyor.
Haberi


Düzce'nin Yığılca ilçesindeki ocaklardan çıkarılan ve "Yığılca beji" olarak adlandırılan özel mermer, iç piyasanın yanı sıra dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin ve Hindistan'a ihraç ediliyor. Binaların iç ve dış kaplamalarında kullanılan, renkli ve desenli oluşuyla rağbet gören Yığılca beji mermeri, ilçedeki 4 ayrı ocaktan çıkarılıyor. Dünyanın en kalabalık ülkeleri Çin ve Hindistan'ın yanı sıra Arap ülkelerine ihraç edilen mermer, iç piyasada da rağbet görüyor. Türkiye'deki bazı firmaların ocak açmak için sıraya girdiği ilçede, faaliyette bulunan 4 ocak ve taşıma işlemlerini yapan nakliye firmalarıyla bin 500 kişi ekmeğini bu değerli taştan çıkarıyor. Yığılca Kaymakamı Muhammed İkbal Yelek, şöyle konuştu: "Yığılca'da 4 adet mermer ocağı faaliyet gösteriyor. Bunların yıllık üretimi 39 bin 130 ton civarındadır. Mermerlerin 16 bin tonu ihraç edilmektedir. İhracat yapılan ülkeler arasında başta Çin ve Hindistan yer alıyor. Yığılca beji olarak adlandırılmasının sebebi mermerin renk olarak bej rengine yakın ve bu bölgeden çıkarılıyor olmasından kaynaklanıyor."

"Çin ve Hindistan'dan talep oldukça yoğun"

İlçede mermer ocağı çalıştıran işletmeci Eray Albayrak ise talepler karşısında zorlandıklarını ve 15 bin nüfusluk bir ilçede 4 işletmenin yıllık yaklaşık 15 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Avrupa'da Yığılca bejine talebin gün geçtikçe arttığını vurgulayan Akbayır, "Çin ve Hindistan'dan talep oldukça yoğun. Stok bulunduramıyor, siparişe göre ürün teslim ediyoruz." dedi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Kendi ayıbını görür ol…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı