Haber Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 18:06 Bu haber 225 kez okundu
 
Ziraat Odasından Örnek Kampanya
Düzce Ziraat Odası tarafından alınan kararla fındık hasat mevsimi öncesi fındığın zarar görmemesi ve bahçelerde bulunan otların temizlenmesi için atılan zirai ilaç ve zehirlerin çevreye zarar vermemesi için kampanya başlatıldı. Ziraat Odası çiftçilerden attıkları zehirlerin kutularını para karşılığında geri alacak ve imha edecek.
Gündem Haberi


Düzce’de Ağustos ayında başlayan fındık hasadı öncesi çiftçiler fındık ağaçlarını küf, küllenme, kurtlanma ve Amerikan Beyaz Kelebeği tehlikesine karşı korumak için ilaçlama yapıyorlar. Nisan ayının ortalarında başlayan ilaçlamalar kapsamında ayrıca bahçelerin temiz tutulması için ot ilacı denilen zehirde kullanılıyor. Ancak çiftçilerin bir çoğu attıkları ilaçların kutularını sulama kanallarına, dere ve nehirlerle, ormanlık alanlara atıp, diğer canlıların yanı sıra insanların da zarar görmesine neden oluyorlar. Bu durumun önüne geçmek isteyen Düzce Ziraat Odası Yönetim Kurulu ve Ziraat odası Meclisi karar alarak atılan ilaçların kutularının geri toplanması kararını aldı. Bu kapsamda çiftçiler attıkları ilaçların kaplarını kapakları ile geri getirirlerse büyük kaplardan kap başına 1 lira, küçük kaplardan ise kap başına 50 kuruş alacaklar.

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, “Biz burada yönetim kurulunda ki arkadaşlarımızla oturup görüştük ve bu durumun önüne nasıl geçeriz diye düşündük. Şişelerin geri toplanmasıyla ilgili bir sonuç çıktı. Büyük ilaç kutularını 1 lira, küçük ilaç kutularını ise 50 kuruştan geri almak için karar aldık. Bundan sonra köylerde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Meclis üyelerimiz tarafından bu karar köylerde duyurulacak. Çiftçilerimiz ilaç kutularını getirdiği zaman ücretini peşin alıp gidecek. Projemiz 15 Nisan ile 30 Haziran tarihleri arasında devam edecek.  Fındık kurdu ve ot ilaçları için yaklaşık 20-25 ton civarında ilaç atılıyor. Biz bu kutuları Düzce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile imha edeceğiz. Bu kutular doğaya atıldığı zaman, kanallara atıldığı zaman bütün canlılar ölüyor. Hatta çocuklar dahi bu kutuları bularak oynadıktan sonra ellerini ağızlarına sürüyorlar ve zehirlenme tehlikesi yaşıyorlar” dedi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Ziraat, Odasından, Örnek, Kampanya,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Özünle, gözünle, sözünle işinde ol…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı